Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najbardziej ekologiczny wieżowiec świata?

buma

Chiny, największy światowy truciciel, mają szansę poprawić swoją reputację wśród ekologów. W Kantonie powstaje budynek produkujący prawie tyle samo energii, ile zużywa. Ponad trzystumetrowy wieżowiec Pearl River Tower ma być najbardziej ekologiczną budowlą na świecie.

Kraj Środka to również jeden z największych architektonicznych poligonów doświadczalnych. Wieżowiec, który powstaje w Kantonie, to projekt Gordona Hilla. Obecnie architekt pracuje we własnej pracowni, a chiński wieżowiec stworzył pod szyldem Skidmore, Owings and Merrill. Prace budowlane rozpoczęto we wrześniu 2006 roku. Po ponad czterech latach, w październiku tego roku, wieżowiec ma zostać ukończony.

Wieżowiec ma 310 metrów wysokości i liczy 71 pięter. Budynek położony jest nad Rzeką Perłową, w biznesowej dzielnicy Kantonu. Wysokościowiec to prawdziwe inżynieryjne cacko. Prawie cała konstrukcja pracować ma nad pozyskiwaniem energii. Smukły kształt budynku oraz dwa "załamania" sprawiają, że powietrze ześlizguje się po budowli do dwóch turbin. Powstałą w ten sposób energia zasila urządzenia klimatyzujące budynek, wentylację oraz ogrzewanie wieżowca. Aerodynamiczny kształt powoduje też, że powietrze w sposób naturalny przemieszcza się po fasadzie budynku, zamiast na niego napierać.

W budynku zainstalowano również ogniwa fotowoltaiczne, zbiorniki na deszczówkę, a na fasadzie rozmieszczono mechanicznie sterowane żaluzje, które pozwalają utrzymać wnętrze budynku w stosownej temperaturze i pomagają wentylować pomieszczenia.

Projektanci obiecują wiele. Mamy nadzieję, że ekologiczne rozwiązania nie okażą się jedynie pustymi obietnicami, bo tak energooszczędne budynki, powinny stać się wkrótce standardem, a nie jedynie architektoniczną rewelacją.

Skomentuj:

Najbardziej ekologiczny wieżowiec świata?