Największy zegar na szczycie megawieżowca

jk

Na szczycie olbrzymiego wieżowca Makkah Clock Royal Tower zawisł największy zegar świata. Od 11 sierpnia, czyli od początku ramadanu, odmierza czas w świętym mieście muzułmanów. Zakończenie budowy drugiego co do wielkości obiektu na świecie przewidywane jest na koniec tego roku.

Królewska Wieża Zegarowa Makkah Clock Royal Tower w Mekce w Arabii Saudyjskiej to drugi najwyższy budynek świata.
Królewska Wieża Zegarowa Makkah Clock Royal Tower w Mekce w Arabii Saudyjskiej to drugi najwyższy budynek świata.
Reuters/AG

 

 

 

Makkah Clock Royal Tower,drugi co do wielkości budynek świata powstaje obecnie w Arabii Saudyjskiej. Spektakularna inwestycja to część wielofunkcyjnego kompleksu Abraj Al Bait, który zakłada przebudowę terenów wokół świętego dla muzułmanów miejsca - meczetu Al-Haram w Mekce. Królewska Wieża Zegarowa będzie się składać z betonowej struktury o wysokości 662 metrów oraz metalowej iglicy o wysokości 155 metrów. Te dwa elementy razem będą jedynie o 11 metrów niższe niż Burj Khalifa w Dubaju. Nawet sama część betonowa będzie wyższa niż obecnie drugi na świecie Taipie 101 mierzący 508 metrów.

 

 

Gigantomiania arabskich szejków nie zna granic. Na szczycie wieżowca zamontowano niedawno zegar, który stanowi największy tego typu obiekt na świecie. Twórcy kompleksu stawiają sobie za cel zastąpienie powszechnie obowiązującego GMT (Greenwich Mean Time) przez Mecca Time, który od 11 sierpnia odmierza megakonstrukcja.

 

 

Zegar niemieckiej produkcji ma 43 metry wysokości i 45 metrów szerokości. Znajduje się z każdej z czterech stron budynku. Zegar jest widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień.

 

 

 

 

 

 

Makkah Clock Royal Tower to także największy hotel świata. Będzie miał 76 pięter, na których znajdzie się 858 luksusowych apartamentów z widokiem na święte miejsce. W hotelu ma znaleźć się także obserwatorium i muzeum islamu.

 

 

Zespół hoteli pochłonie w sumie 3 miliardy dolarów. Za jego budowę odpowiedzialny jest holding Saudi BinLaden Group, należący do rodziny Osamy bin Ladena. Cały dochód, jaki będzie generował hotel będzie kierowany do rozbudowy i utrzymania świętych miejsc islamu.

 

jk

 

Zobacz także:

 

Najwyższy budynek świata Burj Khalifa (Burj Dubai)

 

Najwyższe budynki świata

 

Megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower


 

Skomentuj:

Największy zegar na szczycie megawieżowca