Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Największy zegar na szczycie megawieżowca

jk

W kompleksie Abraj Al Bait w Mekce, od 2010 roku znajduje się największy zegar świata. Królewska Wieża Zegarowa - Makkah Clock Royal Tower jest trzecim co do wysokości budynkiem oraz piątą co do wysokości wolnostojącą konstrukcją na świecie.

Królewska Wieża Zagarowa w Mekce (Makkah Clock Royal Tower) to trzeci co do wysokości budynek świata (po Burj Khalifa i Shanghai Tower). Stojąca nieopodal świętego dla muzułmanów miejsca - meczetu Al-Haram w Mekce wieża, jest częścią wielofunkcyjnego, składającego się z 7 budynków kompleksu Abraj Al Bait.

 Abraj Al Bait (w wolnym tłumaczeniu Wieże Domu) powstał, aby usprawnić obsługę pielgrzymów, tak licznie przybywających do Mekki. Kompleks finansowany był przez władze Arabii Saudyjskiej. Budowa wywołała wiele kontrowersji. Aby Abraj Al Bait mógł powstać, konieczne było wyburzenie XVIII-wiecznej, otomańskiej twierdzy na szczycie wzgórza wzgórza z widokiem na Wielki Meczet.  Wybudowany kompleks (z luksusowymi hotelami, apartamentami i centrum handlowym) to drugi najdroższy obiekt na świecie - całkowity koszt budowy wyniósł 15 miliardów dolarów.

Królewska Wieża Zegarowa będzie się składać z betonowej struktury o wysokości 662 metrów oraz metalowej iglicy o wysokości 155 metrów. Te dwa elementy razem będą jedynie o 11 metrów niższe niż Burj Khalifa w Dubaju. Nawet sama część betonowa będzie wyższa niż obecnie drugi na świecie Taipie 101 mierzący 508 metrów.

Gigantomiania arabskich szejków nie zna granic. Na szczycie wieżowca zamontowano niedawno zegar, który stanowi największy tego typu obiekt na świecie. Twórcy kompleksu stawiają sobie za cel zastąpienie powszechnie obowiązującego GMT (Greenwich Mean Time) przez Mecca Time, który od 11 sierpnia odmierza megakonstrukcja.

Zegar niemieckiej produkcji ma 43 metry wysokości i 45 metrów szerokości. Znajduje się z każdej z czterech stron budynku. Zegar jest widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień.

Makkah Clock Royal Tower to także największy hotel świata. Będzie miał 76 pięter, na których znajdzie się 858 luksusowych apartamentów z widokiem na święte miejsce. W hotelu ma znaleźć się także obserwatorium i muzeum islamu.

Zespół hoteli pochłonie w sumie 3 miliardy dolarów. Za jego budowę odpowiedzialny jest holding Saudi BinLaden Group, należący do rodziny Osamy bin Ladena. Cały dochód, jaki będzie generował hotel będzie kierowany do rozbudowy i utrzymania świętych miejsc islamu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Największy zegar na szczycie megawieżowca