Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pochwała prostoty

red.
Dom jednorodzinny w Sulistrowicach, projekt: pracownia + 48 - fot. Krzysztof Smyk

W śląskich Sulistrowicach powstał dom, który prostotę i lokalną tradycję wykorzystuje w sposób maksymalny. Projekt autorstwa wrocławskich architektów z biura +48 udowadnia, że tradycyjne rozwiązania budowlane wciąż inspirują architektów,a w połączeniu z nowoczesnymi detalami mogą dać znakomity efekt końcowy.

Po zachwycie modernistycznymi kształtami powraca tradycyjna bryła domu jednorodzinnego. Wpisujące się w schemat domu archetypicznego projekty, to coraz częstsze propozycje polskich architektów. - Jednym z naszych głównych zadań, jako projektantów, jest szukanie pomysłów, które nadają danemu miejscu wyraz i tożsamość. Chętnie odwołujemy się do miejscowej tradycji, do lokalnego katalogu form i materiałów, wreszcie do porządnego rzemiosła budowlanego - tak o swoim projekcie mówią architekci z pracowni + 48. Projekt inspirowany jest w dużej mierze  tradycyjną zabudową regionu, która niestety coraz częściej wypierana jest przez architekturę katalogową i pseudohistoryczną. Na szczęście autorom projektu udało się uniknąć zbyt dosłownych nawiązań. Dodatkowo położone w masywie Ślęży Silustrowice to wspaniałe tło dla projektu wrocławian. Dom powstał na działce znajdującej się na rozległym stoku, nieco powyżej poziomu wsi, zwróconym ku malowniczym, zalesionym zboczom Ślęży.

Bryła domu powstała na rzucie prostokąta. Kryje ją dwuspadowy dach pokryty gontem. Takie rozwiązanie zostało poniekąd wymuszone planem miejscowym, który nie pozostawia wiele swobody w zakresie geometrii i materiałów używanych do krycia dachów. Na elewacji budynku również zastosowano drewniany gont w naturalnym kolorze. Bryłę domu na pół przecina pasmowy świetlik, który biegnie wzdłuż ścian budynku, aż po jego dach. Równolegle do niego umiejscowiono drugi świetlik wkomponowany jedynie w dach domu. Dzięki temu budynek nabiera więcej dynamiki i przerwana zostaje jego monotonna forma. W ten sposób architekci rozdzieli też strefę prywatną od dziennej i gospodarczej. Wyraźnie zarysowana granica, która przebiega wzdłuż holu budynku, pozwala wytyczyć poszczególne funkcjonalności budynku. Dynamikę budynku tworzą również różnej wielkości okna znajdujące się na bocznych fasadach domu.

Na projekt duży wpływ miał również inwestor, który dzięki świadomej postawie, wybrał projekt indywidualny, "skrojony" na miarę, prosty i przede wszystkim przyjazny dla otoczenia.

Zespół projektowy: Szymon Brzezowski, Juliusz Erdman, Paweł Karpa, Barbara Kluz, Joanna Nosal

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Dom na Brooklynie

Skomentuj:

Pochwała prostoty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej