Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filharmonia Szczecińska w albumie 4dimensionHarmony

Już 22 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie poświęcone najsłynniejszemu budynkowi Europy roku 2015 - Filharmonii w Szczecinie. O tym jak powstawał, opowiedzą twórcy albumu ?4dimensionHarmony?.

4dimensionHarmony
4dimensionHarmony
materiały prasowe

Tysiąc ton szkła, metalu i betonu. Dwadzieścia pięć tysięcy żarówek. Ponad dwa tysiące dni budowy. Wszystko to przedstawia „4dimensionHarmony”. W spotkaniu, które poprowadzi historyk i krytyk sztuki, Grzegorz Piątek, wezmą udział twórcy publikacji: fotograf Radek Kurzaj, autorka wstępu, architekt i redaktor naczelna  magazynu „Architektura Murator” Ewa Porębska oraz dyrektor generalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Dorota Serwa.

W ciągu dnia przypomina lodowy pałac. Nocą, dzięki podświetlonej fasadzie, wygląda niczym świecący lampion. Śnieżnobiała bryła o strzelistych wierzchołkach przyciąga uwagę każdego przechodnia. W 2015 roku pracownia Estudio Barozzi Veiga, która zaprojektowała nowy gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, została laureatem nagrody im. Miesa von der Rohe. Od tamtej pory budynek, nazywany architektoniczną ikoną Europy, jest najbardziej rozpoznawalnym  obiektem z Polski.

Album „4dimensionHarmony” to ponad 100 fotografii dokumentujących proces powstawania Filharmonii. Autor zdjęć, spędził na placu budowy trzy lata. Jego zdjęcia, uzupełnione komentarzami muzyków, pracowników i mieszkańców Szczecina, tworzą historię narodzin jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Europie.

Szata graficzna albumu tworzy oś narracji. Tak jak w gmachu, dominują w niej trzy kolory: czarny, biały i złoty. Delikatna biała grafika na okładce nawiązuje do strzelistego dachu. Złote strony, oddzielające poszczególne rozdziały - do sali symfonicznej, a czarne pudełko, w którym schowany jest album - do sali kameralnej. Zdjęcia przedstawiają wnętrze powstającego gmachu. Zestawione są z tymi, na których widać gotowy obiekt. Album zamykają fotografie z otwarcia filharmonii - po raz pierwszy wypełnionej ludźmi.

Radek Kurzaj - fotograf, autor wielu publikacji w magazynach takich jak „Voyage”, „Gazeta Wyborcza”, „Architectual Record”. W Stanach Zjednoczonych wydał dwanaście albumów, głównie poświęconych architekturze. Książki z jego fotografiami wydawane są na całym świecie m.in. w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Premiera albumu „4dimensionHarmony”

22 lutego, godz. 18:00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

ul. Pańska 3

    Więcej o:

Skomentuj:

Filharmonia Szczecińska w albumie 4dimensionHarmony