Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

nobo

Prezentujemy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, za które pracownia KKM Kozień Architekci została nominowana do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2009.

Przemyśl jest miastem o wyjątkowym charakterze, zapierającej dech w piersiach malowniczości powstałej z połączenia architektury, historii i miejsca. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to jeden z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej tego miasta.

- Atmosfera miasta wywarła na nas tak silny wpływ, że uznaliśmy, że projektowany budynek muzeum powinien wpisywać się w ten nastrój - zdradzają autorzy projektu.

To wpisywanie się to nie tylko utrzymanie odpowiedniej skali, układu urbanistycznego ulic i placów, czy nawet nawiązania materiałowe. To również klimat dynamicznych wglądów, niespodziewanych przejść, nagłych zmian natężenia światła. To siła ciężaru budowli - jak w barokowych kościołach.

- Efekt, jakiego poszukiwaliśmy, to klimat i nastrój barokowego Przemyśla - zaułków ulicznych, zróżnicowanych "skalarnie" i przestrzennie wnętrz placowych, uformowania miasta położonego na wzgórzu o niezwykłym klimacie gry światła i cienia - opowiada architekt .

Nagroda imienia Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Pod uwagę brane są walory estetyczne i konceptualne obiektu, ale też innowacyjność rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych. Laureat konkursu otrzymuje nagrodę pieniężna w wysokości 50 tys. euro i statuetkę nawiązującą kształtem do pawilonu niemieckiego z wystawy światowej projektu Miesa van der Rohe. Przyznawane jest również wyróżnienie, obejmujące rzeźbę i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro.

Ale wygrana to przede wszystkim prestiż. Zespół projektowy z pracowni KKM Kozień Architekci w składzie: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka, ma szansę znaleźć się obok wybitnych pracowni architektonicznych, laureatów poprzednich edycji konkursu, m.in. takich jak: Nicholas Grimshaw & Partners, Alvaro Siza, Norman Foster & Partners czy Zaha Hadid.

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej