Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

nobo

Prezentujemy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, za które pracownia KKM Kozień Architekci została nominowana do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2009.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, KKM Kozień Architekci
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, KKM Kozień Architekci
fot. Wojciech Kryński

 

 

Przemyśl jest miastem o wyjątkowym charakterze, zapierającej dech w piersiach malowniczości powstałej z połączenia architektury, historii i miejsca. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej to jeden z najważniejszych obiektów użyteczności publicznej tego miasta.

 

fot. Wojciech Kryński

 

- Atmosfera miasta wywarła na nas tak silny wpływ, że uznaliśmy, że projektowany budynek muzeum powinien wpisywać się w ten nastrój - zdradzają autorzy projektu.

 

To wpisywanie się to nie tylko utrzymanie odpowiedniej skali, układu urbanistycznego ulic i placów, czy nawet nawiązania materiałowe. To również klimat dynamicznych wglądów, niespodziewanych przejść, nagłych zmian natężenia światła. To siła ciężaru budowli - jak w barokowych kościołach.

 

- Efekt, jakiego poszukiwaliśmy, to klimat i nastrój barokowego Przemyśla - zaułków ulicznych, zróżnicowanych "skalarnie" i przestrzennie wnętrz placowych, uformowania miasta położonego na wzgórzu o niezwykłym klimacie gry światła i cienia - opowiada architekt .

 

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, KKM Kozień Architekci

fot. Wojciech Kryński

 

 

Nagroda imienia Miesa van der Rohe przyznawana jest co dwa lata europejskim architektom za wybitne realizacje. Pod uwagę brane są walory estetyczne i konceptualne obiektu, ale też innowacyjność rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych. Laureat konkursu otrzymuje nagrodę pieniężna w wysokości 50 tys. euro i statuetkę nawiązującą kształtem do pawilonu niemieckiego z wystawy światowej projektu Miesa van der Rohe. Przyznawane jest również wyróżnienie, obejmujące rzeźbę i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro.

 

Ale wygrana to przede wszystkim prestiż. Zespół projektowy z pracowni KKM Kozień Architekci w składzie: Marek Kozień, Magdalena Kozień-Woźniak i Katarzyna Kozień-Kornecka, ma szansę znaleźć się obok wybitnych pracowni architektonicznych, laureatów poprzednich edycji konkursu, m.in. takich jak: Nicholas Grimshaw & Partners, Alvaro Siza, Norman Foster & Partners czy Zaha Hadid.

 

nobo

 

 

Zobacz także:

Mies van der Rohe Award - polskie nominacje

Muzeum Wsi Opolskiej

Znikające Muzeum Yue Minjun

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej