Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]

red

Poznaj finalistów prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe. Ośmioosobowe jury niezależnych ekspertów wybrało pięć najlepszych budynków Europy. W jury zasiadała też Polka, Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika ?Architektura-murator?

Dom starców w Alcácer do Sal, Portugalia, proj. Aires Mateus Arquitectos, 2010 - www.airesmateus.com

Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal, Portugalia

Budynek z 2010 r. został zaprojektowany przez studio Aires Mateus Arquitectos. Pracownia ta znana jest z prostej formy, którą otrzymują projekty jej autorstwa. Architekci zgrabnie połączyli sześciany, które razem stworzyły estetyczną przestrzeń nie tylko mieszkalną ale i szpitalną.

Główna część gmachu wygląda jakby powstała w wyniku nałożenia na siebie prostokątnych kostek. Taka wizualna szachownica była celowym zabiegiem, ponieważ w wolnych wnękach pomiędzy poszczególnymi częściami architekci zaprojektowali okna oraz balkony. Zastosowanie białej elewacji ma dobrze kontrastować z portugalskim, ciemnoniebieskim niebem.

Stosując prostą formę budynku oraz białą elewację architekci chcieli dać mieszkającym tu seniorom poczucie bezpieczeństwa i ładu. Taka forma ma ułatwiać w orientowaniu się w przestrzeni. Z tego samego powodu wnętrze domu wypełnia głównie biel oraz światło.

Metropol Parasol Sewilla, Jurgen Mayer - Wikipedia

Metropol Parasol, Sewilla, Hiszpania

Tajemnicze parasolki zaprojektował niemiecki architekt Jurgen Mayer. Od kilku lat władze Sewilli zastanawiały się w jaki sposób rewitalizować zaniedbany miejski plac. Wreszcie zdecydowali się na odważny projekt. Drewniane parasolki pełnią funkcje handlowe i rekreacyjne. Oprócz targowych hali parasolki skrywają kawiarnie i restauracje. Turyści mogą natomiast korzystać z powstałego na dachu tarasu widokowego. Określana przez niektórych mianem "dużych grzybów" konstrukcja już stała się nowym symbolem Sewilli. głowiły się jak zrewitalizować zaniedbany plac w stolicy flamenco. Dziś mogą sobie pogratulować.

Architekt Jurgen Mayer opowiada o wyzwaniach, jakie przyniosła ze sobą realizacja tego niecodziennego projektu:

Harpa - Sala Koncertowa i Centrum Konferencyjne Reykjavik - Reykjavik, Islandia - źródło: www.henninglarsen.com

Harpa, Reykjavík, Islandia

Harpa to kompleks, w którym mieści się sala koncertowa i centrum konferencyjne. Autorami są: Batteríid architects, Henning Larsen Architects oraz Studio Olafur Eliasson. Harpa wypełnia lukę jaką był brak odpowiedniego obiektu w Islandii dla organizowania większych imprez. Powstały obiekt to część projektu urbanistycznego, który obejmuje portowe tereny miasta. Miejskie władze chcą by ta inwestycja przyczyniła się do rewitalizacji tej części Reykjaviku i przybliżyła przemysłowy teren do centrum.

Zaprojektowany gmach wyróżnia oryginalna elewacja, na którą składają się setki kolorowych płytek. Te razem tworzą wewnątrz efektowną grę światła.

Miejska Hala Targowal - Gandawa, Belgia - źródło: www.mjvanhee.be

Miejska Hala Targowal, Gandawa, Belgia

Nową halę targową w belgijskiej Gandawie zaprojektowali: Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten. Zrealizowany projekt jest rekonstrukcją istniejącego tu przed laty budynku. Powstała hala ma uporządkować miejską przestrzeń, bowiem przez wiele lat mieścił się tutaj parking. Cała konstrukcja liczy w sumie 24 tysiące metrów kwadratowych. Mimo swych rozmiarów dobrze współgra z zabytkowym otoczeniem. Pomogła temu drewniana elewacja, która w zestawieniu z kamiennym kościołem nadaje hali skromny wygląd.

Superkilen w Kopenhadze - źródło: www.big.dk

Superkilen, Kopenhaga, Dania

Superkilen to nowoczesna przestrzeń miejska, która powstała w jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Kopenhagi. Autorami projektu są pracownie: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 oraz Superflex. Przebudowany miejski plac objął w sumie 30 tysięcy metrów kwadratowych.

Dzięki przebudowie okoliczni mieszkańcy mogą korzystać z nowych spacerowych alejek, ścieżek rowerowych, placu zabaw oraz wielu innych elementów rekreacyjnych. Cały projekt odwołuje się do wielokulturowości współczesnej Danii. Architekci umieścili w tej przestrzeni wiele miejskich mebli, które nawiązują do kultur poszczególnych krajów. Na przykład powstały maszt świetlny można kojarzyć z typowymi dla Stanów Zjednoczonych reklamami moteli.

Zastosowanie intensywnych kolorów ma podzielić przestrzeń na kilka stref. Plac z elementami rekreacyjnymi jest czerwony, z kolei kolor zielony wyznacza park, czerń natomiast dominuje w strefie wyznaczającej rynek dzielnicy.

Centrum Geoedukacji w Kielcach - źródło: PALK Architekci

Polskie propozycje

W prestiżowym konkursie uczestniczyły również budynki z Polski. W sumie nominowanych zostało 15 obiektów z naszego kraju.

ZOBACZ polskie nominacje do Mies van der Rohe Awards 2013>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Najładniejsze domy świata [ZDJĘCIA]
15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe
Architektura 60+

Skomentuj:

Najlepsze budynki Europy [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej