15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe
Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz pięciu zaproszonych przez Fundację Miesa van der Rohe ekspertów wybrało 15 - najlepszych ich zdaniem - polskich realizacji do tegorocznej edycji najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej



Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zaprojektowane przez warszawską pracownię PALK Architekci. Kompleks wybudowano na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Niedawno budynek został wyróżniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, które przyznało mu Nagrodę Roku za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2011 roku. (czytaj więcej)
źródło: PALK Architekci
źródło: PALK Architekci

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka projektu pracowni HS99 to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Ruda elewacja nawiązuje kolorem do lokalnej tradycji budowlanej, jednak zamiast cegły znajdziemy na niej nietypowy w odcieniu piaskowiec. Budynek zyskał doceniony przez naszych czytelników, którzy przyznali mu tytuł Bryły roku 2011.
HS99
Fot. B. Barczyk / Agencja Gazeta
Architekci HS99 o swoich budynkach opowiadali nam w październiku na spotkaniu Polska Bryła:

Dom zaprojektował architekt Robert Konieczny. To co wyróżnia ten budynek to brak tradycyjnego garażu. Samochodem można wjechać niemal do salonu. - Gdy wjeżdża się tutaj samochodem, to mieszkaniec dostaje się do środka najważniejszym wejściem, a nie bocznym. W dodatku wystarczy jeden krok i jest się w strefie dziennej. Właściwie, to garaż już nią jest. Samochód staje się dużym meblem, stojącym obok salonu - mówi Konieczny.
KWK PROMES
KWK PROMES

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum Nauki Kopernik rozstrzygnięto w grudniu 2005 r. Zwyciężyła pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. CNK otwarto 5 listopada 2010 roku. Od tamtego dnia obiekt cieszy się ogromną popularnością stając się jedną z największych warszawskich atrakcji. Goście CNK mogą między innymi sami przeprowadzać eksperymenty na kilku stałych wystawach.
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT w Opolu
Budynek został zaprojektowany przez pracownię M. i A. Domicz. Nie jest to nowy obiekt. Powstał w wyniku remontu hotelu robotniczego, który wybudowany został w latach 70 ubiegłego wieku. (czytaj więcej)
Fot. Wojciech Wilczek; Źródło: M. i A. Domicz
Fot. Jan Domicz; Źródło: M. i A. Domicz

Dom Handlowy Wolf Bracka w Warszawie
Dom Handlowy Wolf Bracka zaprojektowany został przez biuro Kuryłowicz & Associates. Obecnie można w nim znaleźć ekskluzywne marki, restaurację, delikatesy i spa. Budynek już od początku budził kontrowersje, powstał bowiem w miejscu, w którym kiedyś stał modernistyczny Pawilon Chemii.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie otwarto w 2011 r. Gmach został zaprojektowany przez florenckiego architekta Claudio Nardiego. Projekt Muzeum zakładał wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu już istniejących.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie
Dworzec Centralny w Warszawie doczekał się remontu dzięki organizowanemu przez Polskę EURO 2012. Początkowo kolejarze chcieli wyburzyć zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka budynek, ale z powodu braku czasu zdecydowano się na gruntowny lifting obiektu. Jego odświeżoną koncepcję przygotowali architekci z Towarzystwa Projektowego.
Fot. Jacek Łagowski / Agencja
Fot. Jacek Łagowski / Agencja G
Dworzec Polski

Muzeum Armii Krajowej powstało jako samorządowa jednostka kultury w 2000 roku. Jednak adaptacja budynku - siedziby Muzeum rozpoczęła się dopiero w 2009 roku. Za jej projekt odpowiada biuro AIR Jurkowscy Architekci. Projekt adaptacji zakładał, aby oryginalną cegłę połączyć ze stalą, betonem i szkłem. Wewnętrzny dziedziniec przykryto szklanym dachem.
fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą
Muzeum w Palmirach otwarto w 2011 r. Za jego projekt odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Gmach muzeum ma formę parterowego pawilonu. Architekci obłożyli go skorodowaną blachą,w której wykonali otwory przypominające ślady po pociskach - to symboliczne nawiązanie do rozstrzelanych ofiar. (czytaj więcej)
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Budynek Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Radzyniu Podlaskim zaprojektowało biuro Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz. Inwestorem był Sąd Okręgowy w Lublinie. Nowy gmach oddano do użytku w 2011 roku. Budynek liczy blisko 4900 tys. m kw. powierzchni użytkowej.
Fot. architektura.muratorplus.pl
Fot. architektura.muratorplus.pl
Fot. architektura.muratorplus.pl

Osiedle Słoneczne Tarasy w Lanckoronie
Osiedle Słoneczne Tarasy zostało zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci. Istotne jest, że architekci zaprojektowali domy zupełnie za darmo. Chcieli w ten sposób pomóc poszkodowanym, którzy w wyniku osuwisk z maja 2010 roku stracili swoje domy. Architekci tak zaprojektowali domy dla 31 poszkodowanych rodzin, aby były ekologiczne, energooszczędne i zostały zbudowane przy użyciu lokalnego budulca.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Tymczasowa siedziba Muzeum Współczesnego we Wrocławiu
Tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego we Wrocławiu zlokalizowano w poniemieckim schronie przeciwlotniczym. Adaptacji historycznego obiektu podjęli się wrocławscy architekci z pracowni VROA oraz CH+. Do momentu wybudowania właściwej siedziby, ten betonowy bunkier będzie artystycznym centrum Wrocławia.
Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu
Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy powstał na potrzeby EURO 2012. Zaprojektowali go architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Węzeł łączy linię kolejową z linią tramwajową (poziom +1). Dzięki niemu z centrum miasta można szybciej dostać się na miejski stadion.
fot. Tomasz Lewandowski
fot. Tomasz Lewandowski
fot. Tomasz Lewandowski

19. Dzielnica w Warszawie
Projekt 19 Dzielnicy w Warszawie został przygotowany przez JEMS Architekci. Nie jest to samodzielna dzielnica miasta, lecz nazwa osiedla. Zespół budynków zlokalizowano przy ul. Siennej w Warszawie. Koncepcja nowej dzielnicy została oparta na tradycyjnym układzie funkcjonalnym i urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Architekci zadbali, aby wyraźnie wyodrębniona została przestrzeń publiczna- z ogólnodostępnymi placami i ulicami, półprywatne wewnętrzne dziedzińce oraz wnętrze będące do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.
źródło: JEMS Architekci (www.jems.pl)
źródło: JEMS Architekci (www.jems.pl)
źródło: JEMS Architekci (www.jems.pl)
- Więcej o:
- mies van der rohe award
101 najciekawszych polskich budynków
Owoce kryzysu. Wielki przegląd wieżowców apartamentowych
Architektoniczne ABC [WIDEO]
Mies van der Rohe Award 2022: polskie nominacje
Opera w Oslo - jak wielka góra lodowa [IKONY ARCHITEKTURY]
Nagroda im. Miesa van der Rohe 2019: zwyciężyła przebudowa bloków w Bordeaux
Sposób na bloki. Błyskawiczny remont w Bordeaux
Ivan Blasi zdradza kulisy nagrody im. Miesa van der Rohe [WYWIAD]