Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk

ace
Katedra, Beauvais, fot. Diliff, CC BY-SA 3.0 - Katedra, Beauvais, fot. Diliff, CC BY-SA 3.0

Zanim odjedziecie w stronę Mediolanu, Paryża, Amsterdamu i innych chętnie odwiedzanych europejskich miast, do których można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi, warto rozejrzeć się w pobliżu lotniska. Prezentujemy 10 miejsc, które są często niesłusznie pomijane na turystycznym szlaku.

Palazzo Medolago, Bergamo, fot. MarkusMark, Public Domain - Palazzo Medolago, Bergamo, fot. MarkusMark, Public Domain

Bergamo, Włochy

W Bergamo wysiadamy, aby natychmiast przesiąść się na pociąg do Mediolanu. Oczywiście włoska stolica mody oferuje masę atrakcji nie tylko miłośnikom zakupów, ale i samo Bergamo warte jest przynajmniej spaceru. Niektórzy uważają wręcz, że to jedno z najpiękniejszych włoskich miast!

Cappella Colleoni, Bergamo, fot. Zhang Yuan, CC BY 3.0

Stare Miasto w Bergamo jest niezwykle malowniczo położone na wzgórzu - wąskie uliczki wiją się w dół i w górę, a z wielu miejsc roztacza się wspaniały widok na dolinę. Stare Miasto powstało w średniowieczu - są tu miejsca, które od tamtej pory wiele się nie zmieniły. Miłośnicy romantycznych zakątków na pewno znajdą tu coś dla siebie. W historycznym centrum znajduje się wiele zabytków - niektóre z nich pochodzą z XII wieku! W pałacu neoklasycystycznym Accademia Carrara znajduje się kolekcja dzieł sztuki, wśród których znaleźć można dzieła m.in. Tycjana, Tintoretta, Canaletta czy Veronesego.

Bergamo ma jeszcze jedną zaletę: jako że nie należy do "pierwszej ligi" włoskich hitów turystycznych, nawet latem nie jest tu bardzo tłoczno. Można więc naprawdę poczuć klimat włoskiego miasteczka dawno zadeptany przez turystów we Florencji czy Wenecji.

W Bergamo wysiadamy, aby natychmiast przesiąść się na pociąg do Mediolanu. Oczywiście włoska stolica mody oferuje masę atrakcji nie tylko miłośnikom zakupów, ale i samo Bergamo warte jest przynajmniej spaceru. Niektórzy uważają wręcz, że to jedno z najpiękniejszych włoskich miast!

 

Stare Miasto w Bergamo jest niezwykle malowniczo położone na wzgórzu - wąskie uliczki wiją się w dół i w górę, a z wielu miejsc roztacza się wspaniały widok na dolinę. Stare Miasto powstało w średniowieczu i są tu miejsca, które wiele od tamtej pory się nie zmieniły - miłośnicy romantycznych zakątków na pewno znajdą tu coś dla siebie. W historycznym centrum znajduje się wiele zabytków - niektóre z nich pochodzą jeszcze z XII wieku! W pałacu neoklasycystycznym Accademia Carrara znajduje się kolekcja dzieł sztuki, wśród których znaleźć można dzieła m.in. Tycjana, Tintoretta, Canaletta czy Veronesego.
Bergamo ma jeszcze jedną zaletę: jako nie należące do "pierwszej ligi" włoskich hitów turystycznych nie jest tu nawet latem tak bardzo tłoczno. Można więc naprawdę poczuć klimat włoskiego miasteczka, który dawno zadeptali już turyści we Florencji czy Wenecji.

Girona, fot. Infernalfox, CC BY-SA 3.0 - Girona, fot. Infernalfox, CC BY-SA 3.0

Girona, Hiszpania

100 km od Barcelony, w mieście Girona, znajduje się popularne lotnisko. Do niedawna mało kto wiedział, że Girona to także piękne miasto z wyjątkowymi zabytkami. Osada powstała jeszcze w czasach rzymskich, a okres największego jej rozkwitu trwał od ok. X do XVIII wieku. Ze średniowiecza pochodzi wspaniała starówka (to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Hiszpanii), a także duża dzielnica żydowska, która w odróżnieniu od np. polskich przetrwała w dobrym stanie aż do dziś.

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta, Les Cols Restaurant Marquee, Olot, Girona, fot. Hisao Suzuki, materiły prasowe Pritzker Prize

Od marca 2017 roku Girona ma jeszcze jedną atrakcję dla miłośników architektury - w okolicach tego miasta znajduje się pracownia tegorocznych laureatów Nagrody Pritzkera. 50 km od Girony leży miasteczko Olot, w którym pracują Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta. Zbudowali oni tam kilkanaście wyjątkowych budynków (m.in. prawie całkowicie przezroczysty pawilon restauracyjny).
Katedra, Beauvais, fot. Diliff, CC BY-SA 3.0 - Katedra, Beauvais, fot. Diliff, CC BY-SA 3.0

Beauvais, Francja

Do Beauvais docierają turyści w drodze do Paryża. Oczywiście trudno jest temu miastu atrakcyjnością konkurować z francuską stolicą, ale i tak 55-tysięczne Beauvais warto przy okazji zwiedzić.

Średniowieczne domy przy rue d'Alsace, Beauvais, fot. Markus3 (Marc ROUSSEL), CC BY-SA 3.0

Najważniejszym zabytkiem w Beauvais jest potężna katedra, jeden z najlepszych przykładów francuskiego gotyku. Powstała w miejscu romańskiego kościółka z X wieku, a rozbudowywana była w różnych stuleciach. Jej główna część, bogato zdobiona, wyposażona we wszystkie detale i elementy architektoniczne, jakie kojarzymy z gotykiem, powstała w XII wieku, później świątynię jeszcze rozbudowywano.
W okolicy katedry zachowało się sporo historycznej zabudowy z różnych epok, m.in. dawny pałac biskupi (dziś muzeum) z XVI wieku czy średniowieczne domy mieszkalne.
Ratusz, Kowno, fot. Creative, domena publiczna - Ratusz, Kowno, fot. Creative, domena publiczna

Kowno, Litwa

Położone 100 km od litewskiej stolicy Kowno jest drugim co do wielkości miastem w tym kraju. Mniej znane niż Wilno jest tak samo warte odwiedzenia. Zarówno ze względu na zabytki, jak i malownicze położenie u zbiegu dwóch rzek, Niemna i Wilii.

Zamek, Kowno, fot. Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 3.0

Wśród historycznych obiektów, które cieszą się popularnością wśród turystów, jest XVI-wieczny ratusz, ze względu na swoją smukłą, strzelistą sylwetkę oraz jasne elewacje zwany "białym łabędziem". Liczne kościoły i klasztory w Kownie reprezentują chyba wszystkie style w architekturze, od surowych brył średniowiecznych, przez bogactwo baroku, po XIX-wieczne neostyle. Wielbiciele architektury obronnej na pewno chętnie odwiedzą miejscowy zamek. Jego budowę wymusiła konieczność obrony przez Krzyżakami w XIV wieku, w kolejnych stuleciach obiekt był jeszcze rozbudowywany. Dziś jest wielką turystyczną atrakcją.
Rzeka Iller w Memmingen, fot. Yellowmellow45, CC BY-SA 3.0 - Rzeka Iller w Memmingen, fot. Yellowmellow45, CC BY-SA 3.0

Memmingen, Niemcy

Do Memmingen często docierają podróżujący do Monachium. Rzadko jednak zaglądają do liczącego nieco ponad 40 tysięcy mieszkańców miasta, które nazwać można Bawarią w pigułce. Zadbane, czyste, ma ludzką skalę i kameralną zabudowę. Sielski klimat podkreślają  liczne zabytki pochodzące z różnych epok.

Ratusz w Memmingen, fot. Mrilabs, domena publiczna

Główna część starówki pochodzi jeszcze ze średniowiecza, ale znaleźć tu można piękne przykłady architektury manierystycznej i barokowej - co ważne, to mieszczańskie budynki świeckie, jakie np. w Polsce spotyka się rzadko (z tych epok pochodzą głównie kościoły). Przy głównym placu w mieście stoi zdobny ratusz, który swoją "cukierkową" formą ociera się wręcz o kicz. Dla złagodzenia wrażeń po kontakcie z tak pieczołowicie zadbaną architekturą zabytkową można w Memmingen odwiedzić także jeden z wielu parków i terenów zielonych.
Eindhoven, fot. Ala Kot, CC BY-SA 3.0 - Eindhoven, fot. Ala Kot, CC BY-SA 3.0

Eindhoven, Holandia

W Eindhoven, gdzie lądują turyści tańszych linii podróżujący do Amsterdamu, na pewno dobrze poczują się miłośnicy architektury industrialnej. W mieście już w XIX wieku rozrosły się zakłady przemysłowe, dziś jest to jeden z ważnych ośrodków przemysłu elektronicznego. Znaleźć tu można przykłady zarówno historycznej, jak i najnowszej architektury związanej z przemysłem.

Van Abbemuseum, Eindhoven, fot. Paul van Galen, CC BY-SA 4.0

Jednak mimo dużego nagromadzenia obiektów przemysłowych Eindhoven doskonale nadaje się także do spacerów. Jak wszędzie w Holandii mnóstwo tu doskonale zaprojektowanych przestrzeni publicznych, pełnych ludzi, występujących artystów czy wystaw. Innymi słowy - to idealne miasto do niespiesznego włóczenia się po ulicach i placach - bo nigdy nie wiadomo, jaka atrakcja kryje się za rogiem. A wielbicielom tradycyjnych muzeów polecamy jedną z wielu tutejszych placówek, The Van Abbemuseum, w którym można zobaczyć prace Picassa, Kandinsky'ego, Mondriana czy Chagalla. Interesująca jest także współczesna rozbudowa muzealnego gmachu, kontrastująca z wcześniejszą siedzibą.
Ponte San Martino, Treviso, fot. Didier Descouens, CC BY-SA 4.0 - Ponte San Martino, Treviso, fot. Didier Descouens, CC BY-SA 4.0

Treviso, Włochy

20 km dzieli Treviso od Wenecji. Wszyscy lądujący na tutejszym lotnisku turyści szybko wsiadają do autobusów i odjeżdżają w stronę Pałacu Dożów i Placu św. Marka. Tymczasem Treviso jest nie mniej urodziwe niż Wenecja!

Chiesa Convento San Francesco, Treviso, fot. Didier Descouens, CC BY-SA 4.0

Część miasta także położona jest nad kanałami, nad którymi spaceruje się po romantycznych mostach. Romańsko-gotycki kościół św. Franciszka kryje wspaniałe freski (oraz grobowce syna Dantego i córki Francesco Petrarki), na Piazza dei Signori można się poczuć się jak mieszczanin z epoki renesansu, a w XVI-wiecznej katedrze zobaczyć "Zwiastowanie" pędzla Tycjana.
Dane Street, Bishop's Stortford, fot. Thomas Nugent, CC BY-SA 2.0 - Dane Street, Bishop's Stortford, fot. Thomas Nugent, CC BY-SA 2.0

Bishop's Stortford, Anglia

Czy są tu czytelnicy starych angielskich kryminałów? Czy są miłośnicy klimatu powieści Agaty Christie lub brytyjskich seriali w stylu "Co ludzie powiedzą" ("Keeping Up Appearances")? Jeśli tak - powinien wybrać się do Bishop's Stortford. To mała miejscowość położona obok słynnego lotniska Stansted, głównego portu, w którym lądują wybierający się do Londynu.
Bishop's Stortford zachowało klimat prawdziwego małego angielskiego miasteczka z tradycyjnymi pubami, kameralną zabudową (wiele domów wzniesiono tu z kamienia, wiele z użyciem konstrukcji szachulcowej). Czas tu płynie powoli, mgły są malownicze, miłośnicy zabytków mogą odwiedzić nieco tajemnicze ruiny zamku zaś spragnieni kultury - wpaść do Rhodes Arts Complex, gdzie odbywają się wystawy, pokazy filmów, koncerty, spektakle teatralne.

Pub na Bridge Street, fot. Marcel Lesky, CC BY-SA 3.0

Ruiny kościoła św. Mikołaja, Prestwick, fot. David Edgar, CC BY-SA 3.0 - Ruiny kościoła św. Mikołaja, Prestwick, fot. David Edgar, CC BY-SA 3.0

Prestwick, Szkocja

Prestwick to kolejna "ofiara" lokalizacji w pobliżu znanego miasta. Z lotniska wszyscy odjeżdżają stąd do leżącego 55 km dalej Glasgow. A to niewielkie (14 tys. mieszkańców) miasto jest wyjątkowo pięknie położone, można tu także znaleźć pamiątkę po Polakach (i to tych, z których jesteśmy szczególnie dumni).
Prestwick leży nad zatoką Firth of Clyde - w mieście znajduje się promenada, po której można spacerować wzdłuż morskiego brzegu. Nad brzegiem morza stoi także Pomnik Polskiej Marynarki Wojennej, stanowiący wyraz hołdu złożonego polskim lotnikom, którzy walczyli tu w czasie II wojny światowej.

The Shaw Monument, Prestwick, fot. Rosser1954 Roger Griffith, CC BY-SA 3.0

W Prestwick znajdują się ruiny pochodzącego z XII wieku kościoła św. Mikołaja, a także zagadkowy Shaw Monument, 20-metrowa kamienna wieża, którą miejscowy dziedzic zbudował w 1775 roku bez żadnego powodu ani celu. Pozbawiona funkcji budowla zaliczana jest do grupy obiektów określanych nazwą "folly" - szalonych dzieł inwestorów-dziwaków, którzy wznosili je wyłącznie dla fantazji.
Modlin, fot. Giorgio Monteforti, CC BY 2.0 - Modlin, fot. Giorgio Monteforti, CC BY 2.0

Modlin, Polska

I w Polsce warto zatrzymać się na dłużej w miejscowości, w której znajduje się lotnisko. Podwarszawski Modlin, popularne miejsce wylotów tanimi liniami, jest sam w sobie wartą odwiedzenia atrakcją.
W Modlinie znajduje się bowiem pochodząca z XI wieku twierdza - ogromny obiekt wojskowy, składający się z szeregu obiektów obronnych oraz zabytkowych koszar (są tu forty, cytadela, twierdza bastionowa i wiele innych). To jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce; obronne koszary na terenie twierdzy to najdłuższy budynek w Europie - ma 2250 metrów.

Twierdza Modlin z lotu ptaka (Fot. Marzena Hmielewicz / AG)

Twierdzę Modlin warto obejrzeć już teraz, bo za kilka czy kilkanaście lat zmieni się nie do poznania. Gigantyczny obiekt ma już nowego właściciela, których chce tu zbudować lofty, biura, hotele, przestrzenie rekreacyjne i rozrywkowe.

Twierdza Modlin (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wielka Polska Mapa Szkocji - największa topograficzna mapa na świecie. Powstała z inicjatywy byłego żołnierza gen.…
Signal Iduna Park w Dortmundzie - tu odbędzie się mecz Polska-Francja na EURO. Stadio Borrussi z rozwiązaniami…
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem

Skomentuj:

Architektoniczne atrakcje w pobliżu popularnych lotnisk

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej