Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najwyższe budowle w Polsce - TOP 10

bece

Wysokie, wyższe, najwyższe. Zobacz budowle, które sięgają nieba.

PKiN - Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Najwyższy budynek w Polsce, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie- 230,68 m

Socrealistyczny gmach autorstwa Lwa Rudniewa obchodził niedawno 55 urodziny. Mijają lata, czasy się zmieniają, a "dar ludu radzieckiego" ciągle jest najwyższym wieżowcem w Polsce. Wraz z iglicą mierzy 230,68 m, a jego charakterystyczna sylwetka wyraźnie zaznacza swą obecność w panoramie Warszawy.

Gdy w 1955 roku uroczyście otwierano PKiN, zachwyceni przedstawiciele ówczesnych władz wspominali o "promieniowaniu gmachu nad Warszawą". Mieszkańcy stolicy nie podzielali jednak tego entuzjazmu i z właściwym sobie poczuciem humoru błyskawicznie ocenili wartość Pałacu przezywając go "Pekinem". W tym czasie powstała także zagadka "Jakie jest najpiękniejsze miejsce w Warszawie? 30. piętro PKiN, bo stamtąd nie widać Pałacu Kultury" i przyśpiewka, na melodię Mazurka Dąbrowskiego- "Co nam obca przemoc dała, nocą rozbierzemy".

Ikona realizmu socjalistycznego wpisała się trwale w krajobraz stolicy stając się jedną z jej największych atrakcji turystycznych. Nadal jednak potrafi wzbudzać kontrowersje. Mogliśmy przekonać się o tym między innymi w 2007 roku gdy decyzja o wpisaniu "Pekinu" do rejestru zabytków wywołała istną burzę w środowisku architektów i historyków, czy też w 2009 kiedy to minister Radosław Sikorskie proponował zaburzenie Pałacu.

Most Rędziński - Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta

Najwyższy most w Polsce, Most Rędziński we Wrocławiu - 122m

Konstrukcja wantowego mostu drogowego we Wrocławiu zawieszona została na jednym, centralnie umieszczonym gigantycznym pylonie o wysokości 122m. Czyni go to nie tylko najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce, ale także drugą co do wielkości w Europie.

Nie jest to jedyny rekord ustanowiony przez konstruktorów Mostu Rędzińskiego. Obiekt posiada najwyższy pylon w kraju, a także jest najdłuższym podwieszony mostem żelbetowym w Polsce o długości części podwieszonej ponad 500m.

Sea Towers w Gdyni wybudowała firma Porr - Wames

Najwyższy budynekm mieszkalny w Polsce - wieżowiec Sea Towers w Gdyni - 141,6m

Futurystyczna bryła Sea Towers w Gdyni jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce- jego całkowita wysokość (wraz z 16-metrowym masztem) wynosi 141,6m.

Składa się ona z dwóch połączonych ze sobą wież, z których wyższa posiada 36 kondygnacji, niższa- 28. Budynek zlokalizowany został zaledwie 12 metrów od brzegu Zatoki Gdańskiej, co stanowiło poważne utrudnienie wykonawcze i duże wyzwanie dla konstruktorów. Jednocześnie jednak takie usytuowanie wpływa na atrakcyjność samego budynku. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować wspaniały widok na Zatokę Gdańską, Hel, czy znaczną część Trójmiasta.

Licheń - Czechu 81 (Wikimedia Commons)

Najwyższy kościół w Polsce - Bazylika w Licheniu - 141,5m

Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym zyskała sobie sławę jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków sakralnych w Polsce. Obiekcje budzi zarówno forma architektoniczna stanowiąca kompilację elementów zapożyczonych z różnych stylów i epok, jak i przepych oraz gigantyczna skala całego założenia.

Projekt pełen jest symboliki religijno-narodowej. Ilość stopni do bazyliki (33) odpowiada wiekowi Chrystusa, liczba okien (365) ilości dni w roku, a 12 kolumn- apostołom. Dodatkowo możemy odnaleźć takie bardzo "nieklasyczne" detale- kłosy zboża w głowicach kolumn czy husarskie skrzydła na oparciach ławek...

Dzieło Barbary Bieleckiej jest także najwyższym obiektem sakralnym w Polsce. Z daleka widoczna jest ogromna, kryta anodowanym na złoty kolor aluminium, kopuła o średnicy 25m i wysokości 45m. Wieża świątyni mierzy aż 141,5m i posiada dwa tarasy widokowe (na wysokości 120 i 130m).

Sky Tower - Mmaciek (Wikimedia Commons)

Najwyższy budynek we Wrocławiu, wieżowiec Sky Tower - 212m

Wrocławski Sky Tower zostanie ukończony w 2012 roku i stanie się wówczas drugim najwyższym budynkiem w Polsce (rekordzistą pozostanie nadal Pałac Kultury i Nauki w Warszawie). Będzie miał wówczas 212m, a na 50 piętrach będą mieścić się biura i apartamenty.

Pierwotne plany zakładały realizację wieżowca o wysokości 258m wraz z iglicą. Ostatecznie zrezygnowano z masztu, a sam budynek obniżono. Pomimo tego sylwetka Sky Tower wyraźnie dominuje nad Wrocławiem i zdaniem części mieszkańców nie współgra z jego architekturą. O skali obiektu w tym kontekście najlepiej świadczy fakt, iż dotychczasowy wrocławski rekordzista, akademik "Kredka"(85m), jest ponad dwa razy niższy.

Altus - Lestet(Jan Mechlich( (Wikimedia Commons)

Najwyższy budunek w Katowicach, wieżowiec Altus - 125 m

Katowicki Altus jest trzecim najwyższym budynkiem w Polsce wzniesionym poza Warszawą. Składa się z trzech połączonych ze sobą brył, z których najwyższa liczy 125 m i 30 pięter. Zaliczany jest do tzw. budynków inteligentnych, bowiem o pracy wszystkich jego instalacji decyduje scentralizowany system sterujący BMS.

Niższe partie Altusa mają odpowiednio 29 i 18 pięter. Częścią wspólną wszystkich części jest przestronne, czterokondygnacyjne atrium.

Cracovia Business Center - Mariakol (Wikimedia Commons)

Największy budynek w Krakowie, biurowiec Cracovia Business Center - 105-m

Historia najwyższego budynku w Krakowie, 105-metrowego Cracovia Business Center, sięga początku lat 70. Wówczas architekt Janusz Ingarden zaprojektował wieżowiec dla RSW "Prasa", który jednak nie został ukończony. Po latach zdecydowano się na całkowitą modernizację i przebudowę wysokościowca, której ostatecznym efektem jest pokryta niebieskim szkłem refleksyjnym bryła. Jego barwie zawdzięcza Cracovia Business Center swój przydomek- "Błękitek".

Drugim mocnym akcentem wertykalnym w panoramie Krakowa jest popularny "Szkieletor". Budowa wieżowca, który według pierwotnych założeń miał mieć 95m, rozpoczęła się w 1975 roku.Po czterech latach prace wstrzymano z przyczyn ekonomicznych, a w przestrzeni miasta do dziś straszy nagi, żelbetowy szkielet konstrukcyjny.

Andersia Tower - Mbmbmb3 (Wikimedia Commons)

Najwyższy budynek w Poznaniu, wiezowiec Andersia Tower, 102,1m

Wysokość wybudowanego w 2007 roku gmachu Andersia Tower wynosi "zaledwie" 102,1m i w porównaniu z innymi realizacjami zamieszczonymi w tym zestawieniu nie przyprawia o zawrót głowy. Wystarczyła jednak, aby 20-kondygnacyjny biurowiec klasy A  został jest najwyższym budynkiem w stolicy Wielkopolski.

RTCN Pieczewo - Cel 84 (Wikimedia Commons)

Najwyższa konstrukcja w Polsce, Maszt radiowo-telewizyjny w Olsztynie - 358,55 m

Najwyższym obiektem budowlanym w Polsce jest maszt radiowo- telewizyjny wzniesiony w Olsztynie, w dzielnicy Pieczewo. Stalowa konstrukcja waży 260ton i mierzy, bagatela, 358,55m. Wzniesiona została w 1969 roku, ale tytuł najwyższej konstrukcji w kraju zyskała dopiero w roku 1991, kiedy runął maszt radiowy w Konstantynowie.

Poprzedni rekordzista powstał w 1974 roku i mierzył aż 646,38m! Maszt był najwyższą budowlą na świecie do 1991 roku, kiedy to podczas prac remontowych runął. Początkowo po katastrofie planowano odbudowę masztu-giganta, lecz ostatecznie zdecydowano się na realizację dwóch mniejszych.

Co ciekawe, dopiero w 2008 roku powstała konstrukcja przewyższająca konstantynowski maszt. Nowym rekordzistą świata w tej kategorii jest Burdż Khalifa- wieżowiec w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaprojektowany przez Skidmore, Owings & Merrill. Od podstawy do dachu mierzy on 621,3 m, natomiast całkowita wysokość wraz z iglicą wynosi 828 m!

Radiostacja w Gliwicach - Fot. Bartłomiej Barczyk

Najwyższa konstrukcja drewniana, Wieża nadawcza radiostacji w Gliwicach - 111m

Radiostacja w Gliwicach kojarzona jest przede wszystkim z niesławną prowokacją nazistów w przededniu II Wojny Światowej. Znacznie mniej osób wie, że jest to najwyższa konstrukcja drewniana nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Gliwicka wieża nadawcza mierzy 111m. Powstała w latach 1934-1935 i wykonana została w całości z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego- budulca szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki zewnętrzne. Drewniane belki zespojono przy pomocy ponad 16 tysięcy mosiężnych śrub (w całej konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa!).

Obecnie obiekt figuruje w rejestrze zabytków, a także stanowi oddział Muzeum w Gliwicach oraz znajduje się na Szlaku Techniki Województwa Śląskiego. Szczególnie atrakcyjnie drewniana konstrukcja wygląda po zmroku, kiedy iluminowana jest ośmioma potężnymi reflektorami.

Miedziana - bryla.pl

Polska pnie się w górę

Polskie miasta rosną- o takie stwierdzenie można się pokusić oglądają  śmiałe koncepcje kolejnych wieżowców.

Jan Kulczyk planuje realizację najwyższego wieżowca w Polsce u zbiegu al. Jerozolimskich i Miedziane w Warszawie. Szklana bryła o charakterystycznej, diamentowo załamanej formie, ma zdystansować nawet Pałac Kultury i Nauki. Według wstępnych założeń budynek będzie miał 282m (wraz z anteną na dachu).

Przy ulicy Twardej w Warszawie powstaje stopniowo konstrukcja kolejnego drapacza chmur- blisko 160-metrowego apartamentowca. Zaprojektowana przez Helmuta Jahna prosta, neomodernistyczna bryła docelowo będzie miała 44 piętra, na których rozmieszczone zostanie 250 luksusowych apartamentów. Szczególną atrakcją mają być 4 pentahouse'y z tarasami na ostatniej kondygnacji.

W wielu przypadkach spektakularne koncepcje nie przekładają się na późniejsze realizacje. Często też w czasie trwania budowy występują nieprzewidziane problemy wymuszające jej wstrzymanie lub zmiany projektu. Wszyscy zapewne znają perturbacje jakie stały się udziałem apartamentowca przy Złotej 44 zaprojektowanego przez Daniela Liebeskinda. Realizacje popularnego Żagla wstrzymywana była przez problemy finansowe inwestora i protesty mieszkańców okolicznych budynków.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Najwyższe budowle w Polsce - TOP 10

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej