Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe

red

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz pięciu zaproszonych przez Fundację Miesa van der Rohe ekspertów wybrało 15 - najlepszych ich zdaniem - polskich realizacji do tegorocznej edycji najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej

Centrum Geoedukacji w Kielcach - źródło: PALK Architekci

Centrum Geoedukacji w Kielcach zostało zaprojektowane przez warszawską pracownię PALK Architekci. Kompleks wybudowano na wzgórzu pozostałym po eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Niedawno budynek został wyróżniony przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, które przyznało mu Nagrodę Roku za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2011 roku. (czytaj więcej)

Najpiękniejsza biblioteka w regionie, czyli Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej obchodzi piąte urodziny </p> Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej początek świętowania urodzin zaplanowało na godz. 11. W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: '#LubięCinibę' i 'Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień', warsztaty pt. 'Joga akademicka z książką', a także poczęstunek urodzinowym tortem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! W poniedziałek można też zwiedzać bibliotekę. Rozpoczyna się ono w Holu Głównym, w następujących godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. </p> Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99. CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe. Budowa wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego kosztowała ok. 80 mln zł. - HS99

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka projektu pracowni HS99 to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Ruda elewacja nawiązuje kolorem do lokalnej tradycji budowlanej, jednak zamiast cegły znajdziemy na niej nietypowy w odcieniu piaskowiec. Budynek zyskał doceniony przez naszych czytelników, którzy przyznali mu tytuł Bryły roku 2011.

Dom autorodzinny - KWK PROMES

Dom zaprojektował architekt Robert Konieczny. To co wyróżnia ten budynek to brak tradycyjnego garażu. Samochodem można wjechać niemal do salonu. - Gdy wjeżdża się tutaj samochodem, to mieszkaniec dostaje się do środka najważniejszym wejściem, a nie bocznym. W dodatku wystarczy jeden krok i jest się w strefie dziennej. Właściwie, to garaż już nią jest. Samochód staje się dużym meblem, stojącym obok salonu - mówi Konieczny.

Centrum Nauki Kopernik - Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum Nauki Kopernik rozstrzygnięto w grudniu 2005 r. Zwyciężyła pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury Jan Kubec z Rudy Śląskiej. CNK otwarto 5 listopada 2010 roku. Od tamtego dnia obiekt cieszy się ogromną popularnością stając się jedną z największych warszawskich atrakcji. Goście CNK mogą między innymi sami przeprowadzać eksperymenty na kilku stałych wystawach.

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT zaprojektowane przez pracownię M. i A. Domicz. - Fot. Jan Domicz; Źródło: M. i A. Domicz

Centrum Edukacji Artystycznej ARTPUNKT w Opolu

Budynek został zaprojektowany przez pracownię M. i A. Domicz. Nie jest to nowy obiekt. Powstał w wyniku remontu hotelu robotniczego, który wybudowany został w latach 70 ubiegłego wieku. (czytaj więcej)

Dom handlowy Vitkac w Warszawie - Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Dom Handlowy Wolf Bracka w Warszawie

Dom Handlowy Wolf Bracka zaprojektowany został przez biuro Kuryłowicz & Associates. Obecnie można w nim znaleźć ekskluzywne marki, restaurację, delikatesy i spa. Budynek już od początku budził kontrowersje, powstał bowiem w miejscu, w którym kiedyś stał modernistyczny Pawilon Chemii.

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

10. MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej to jeden z najbardziej okazałych budynków Krakowa i jeden z najnowocześniejszych w kraju. Nazwa muzeum to skrót od angielskiego tłumaczenia nazwy Museum of Contemporary Art Kraków. Już od wiosny będzie gościł zwiedzających, a jego sale zapełnią się dziełami sztuki. W listopadzie miało miejsce oddanie budynku. Jego autorem jest florencki architekt Claudio Nardi. - MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej

MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie otwarto w 2011 r. Gmach został zaprojektowany przez florenckiego architekta Claudio Nardiego. Projekt Muzeum zakładał wzniesienie na terenie dawnej Fabryki Schindlera jednego nowego budynku oraz zaadaptowanie sześciu już istniejących.

Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Dworzec Centralny - Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Modernizacja Dworca Centralnego w Warszawie

Dworzec Centralny w Warszawie doczekał się remontu dzięki organizowanemu przez Polskę EURO 2012. Początkowo kolejarze chcieli wyburzyć zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka budynek, ale z powodu braku czasu zdecydowano się na gruntowny lifting obiektu. Jego odświeżoną koncepcję przygotowali architekci z Towarzystwa Projektowego.

Fot. Jacek Łagowski / Agencja

Fot. Jacek Łagowski / Agencja G

Muzeum w Palmirach to nowoczesny parterowy pawilon z betonu i szkła. - Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Muzeum Miejsce Pamięci w Palmirach pod Warszawą

Muzeum w Palmirach otwarto w 2011 r. Za jego projekt odpowiadają architekci z pracowni WXCA. Gmach muzeum ma formę parterowego pawilonu. Architekci obłożyli go skorodowaną blachą,w której wykonali otwory przypominające ślady po pociskach - to symboliczne nawiązanie do rozstrzelanych ofiar. 

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy na potrzeby EURO 2012, we Wrocławiu, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa we współpracy z Piotrem Fokczyńskim - Tomasz Lewandowski

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu

Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy powstał na potrzeby EURO 2012. Zaprojektowali go architekci z Maćków Pracownia Projektowa. Węzeł łączy linię kolejową z linią tramwajową (poziom +1). Dzięki niemu z centrum miasta można szybciej dostać się na miejski stadion.

19 Dzielnica- zespół zabudowy mieszkaniowej przy ul. Siennej w Warszawie autorstwa pracowni JEMS Architekci. - źródło: JEMS Architekci (www.jems.pl)

19. Dzielnica w Warszawie

Projekt 19 Dzielnicy w Warszawie został przygotowany przez JEMS Architekci. Nie jest to samodzielna dzielnica miasta, lecz nazwa osiedla. Zespół budynków zlokalizowano przy ul. Siennej w Warszawie. Koncepcja nowej dzielnicy została oparta na tradycyjnym układzie funkcjonalnym i urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Architekci zadbali, aby wyraźnie wyodrębniona została przestrzeń publiczna- z ogólnodostępnymi placami i ulicami, półprywatne wewnętrzne dziedzińce oraz wnętrze będące do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.

Udostępnij

Przeczytaj także

Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu

Polecane

Owoce kryzysu. Wielki przegląd wieżowców apartamentowych
Elektrownia wiatrowa Józefa Antosa, czyli "gigantyczny wentylator" na środku pola. Budował ją 25 lat
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu

Skomentuj:

15 polskich budynków w międzynarodowym konkursie im. Miesa van der Rohe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej