Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania na płaskim dachu

Materiał partnera

Domy z płaskimi dachami przeżywają prawdziwy renesans. Proste, geometryczne formy są dziś wyznacznikami nowoczesnej architektury mieszkaniowej. Co warto wiedzieć o domach z płaskimi dachami? Na jakie sprawdzone rozwiązania warto postawić?

Sferyczny moduł szklany VELUX
Sferyczny moduł szklany VELUX
Fot. VELUX

Płaskie dachy były szczególnie popularne w architekturze początków XX wieku i lat międzywojennych.  Architekci związani z nurtem modernizmu projektowali proste, harmonijne bryły, które do dziś zachwycają dynamiką linii i elegancją form.  Charakteryzowały je m.in. płaskie dachy, duże przeszklenia i fasady pozbawione “barokowego” przepychu. W PRL-u dom jednorodzinny był najczęściej sztampową kostką. Później w całej Polsce stawiano domy ze spadzistymi dachami.

Na szczęście domy z płaskimi dachami wróciły do łask i dziś znowu proste, kubistyczne bryły są wyznacznikiem nowoczesnej architektury. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko modzie, ale i licznym zaletom użytkowym.

Okno VELUX do płaskiego dachu
Okno VELUX do płaskiego dachu
Fot. VELUX

Jakie są zalety domów z płaskim dachem?

Warto wiedzieć , że nowoczesne płaskie dachy nie są idealnie poziome. Buduje się je z niewielkim spadem (niewidocznym gołym okiem), dzięki czemu woda deszczowa jest swobodnie odprowadzana. Pomijając wymiar estetyczny, domy z płaskimi dachami są pod wieloma względami wygodniejsze niż domy z dachami spadzistymi.

Ich główną zaletą jest możliwość zagospodarowania całej powierzchni piętra. Zapominamy o trudnych skosach, które utrudniają aranżację wnętrza. Dobrze zaprojektowany i wykonany płaski dach, dzięki ograniczonej do minimum powierzchni, pozwala też w dużej mierze zniwelować straty ciepła. Dodatkowo nie ma szans, aby coraz częściej pojawiające się w Polsce huraganowe wiatry zerwały połać dachu . Ogromną zaletą domów z płaskim dachem jest możliwość zaaranżowania na dachu strefy wypoczynkowej - atrakcyjnego tarasu lub zielonego ogrodu.

Okno VELUX do płaskiego dachu
Okno VELUX do płaskiego dachu
Fot. VELUX

Więcej światła, czyli okna do zadań specjalnych

W nowoczesnych domach powinno być jak najwięcej światła dziennego. Dostęp do naturalnego światła pozwala czuć się w pomieszczeniach komfortowo. Również i w domach z płaskim dachem zaleca się montaż specjalnie zaprojektowanych okien do dachów płaskich. Jednym z najciekawszych produktów na rynku jest sferyczny moduł szklany VELUX wykonany w technologii CurveTech. Zakrzywione, odporne na zarysowania szkło sprawia, że woda, liście i inne zanieczyszczenia są szybko usuwane. Dzięki innowacyjnej formie okna, do wnętrza dostaje się więcej światła. Rama PCV o wysokiej izolacyjności oraz energooszczędny podwójny pakiet szyb zapewniają optymalną efektywność energetyczną. Okna można również wyposażyć w dyskretną markizę solarną, która ułatwia utrzymanie optymalnego klimatu wewnątrz budynku.

Sferyczny moduł szklany VELUX
Sferyczny moduł szklany VELUX
Fot. VELUX

Sferyczny moduł szklany VELUX został też doceniony za wyjątkowy design. Otrzymał wiele nagród w tym Archiproducts Design Award 2017 czy iF Design Award 2018. To również nowoczesne wzornictwo sprawia, że  okno z nowym modułem idealnie nadaje się do płaskich dachów zielonych. Jego oryginalna, nowoczesna forma znakomicie będzie współgrać z roślinnością.

Zielone dachy

Ogród na dachu docenią zwłaszcza posiadacze małych lub trudnych (np. wąskich) działek. Oprócz typowo dekoracyjnej  i rekreacyjnej funkcji, zielone dachy pozwalają eliminować hałas w domu. Umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej dźwiękochłonności. Poprawiają też izolację termiczną budynku. Posadzona na dachu roślinność zatrzymuje aż 60% wód opadowych.

Okna VELUX do płaskiego dachu
Okna VELUX do płaskiego dachu
Fot. VELUX

Dachy zielone można podzielić na dwa podstawowe typy, ze względu na charakter zazieleniania. Dachy ekstensywne nie są przeznaczone do stałego użytkowania - pełnią raczej funkcję dekoracyjną.  Mają niewielki ciężar a do pielęgnacji nie potrzeba wiele pracy. Najczęściej obsadzane są bylinami, porostami i trawami. Na dachach zielonych intensywnych mogą powstawać tereny do rekreacji - prawdziwe ogrody z drzewami i krzewami. Takie ogrody wymagają większych nakładów pracy oraz regularnej pielęgnacji

Decydując się na nowoczesny dom z płaskim dachem, warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania (np. sferyczne okna czy roślinność na dachu), dzięki którym budynek będzie nie tylko piękny ale i funkcjonalny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne i sprawdzone rozwiązania na płaskim dachu