Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trendy w projektowaniu. Jak tworzyć modne wnętrza?

Red.

Aranżacja wnętrz też podlega modzie. Zmieniają się style, użyte materiały, kolory, dodatki. Jedno pozostaje stałe - funkcjonalność. Jak stworzyć wnętrze nowoczesne, w zgodzie z najnowszymi trendami, a jednocześnie wygodne i przyjazne?

Biuro firmy Meble GIB w Kępnie
Biuro firmy Meble GIB w Kępnie
Fot. www.forbo-flooring.pl

Zmiany w aranżacji wnętrz nie są może gwałtowne, ale zauważalne. Tworząc przestrzeń, warto wziąć je pod uwagę. Prawdziwą „kopalnią” trendów są tygodnie wzornictwa (np. Milan Design Week czy Dutch Design Week) i targi designu, odbywające się w różnych zakątkach świata. Zobaczcie, jakie trendy dominują w tym roku.

Z miłości do natury

 

Biuro w T-mobile Office Park
Biuro w T-mobile Office Park w Warszawie
Fot. Jarosław Kocyła / www.forbo-flooring.pl

Miłość do natury widoczna jest w aranżacjach wnętrz już od kilku sezonów, teraz jeszcze bardziej się umocniła. To już nie tylko stosowanie naturalnych materiałów, takich jak różne gatunki drewna, elementy wiklinowe, rattan, manila, raffia, kamień, bawełna i len, ale także wykorzystanie w deseniach wizerunków roślin i zwierząt.

Ciekawą propozycją są meble obite tkaninami z wytłoczonymi roślinnymi wzorami. Motywy roślinne pojawiają się też na ścianach w postaci tapet. Coraz częściej spotyka się meble i dodatki  o biomorficznych kształtach, np. puf w formie kamienia albo lampy w kształcie kwiatowego pąka. Również producenci wykładzin (np. Forbo Flooring) stają na wysokości zadania, a w ich ofertach pojawiają się wykładziny z wzorami do złudzenia przypominającymi motywy zaczerpnięte z natury - kamienie, piasek czy trawę. 

W zaprojektowanym zgodnie z tym trendem wnętrzu nie może zabraknąć żywej zieleni. Kwiaty rosną w doniczkach i miniszklarniach umieszczonych w każdym wolnym miejscu. Modne jest tworzenie zielonych ścian, czyli ogrodów wertykalnych. Mogą być stworzone z mchu lub pnących się roślin o ozdobnych liściach. Świetną dekoracją (zarówno wnętrz mieszkalnych, jak i biur) mogą być również pnie drzew, które zdają się rosnąć w pomieszczeniach.

Moduł do modułu

 

Showroom Kinnarps w Krakowie
Showroom Kinnarps w Krakowie
Fot. Wojciech Szała / www.forbo-flooring.pl

W aranżacji nowoczesnych wnętrz trumfy święcą meble modułowe (systemowe). Można je dowolnie zestawiać, przestawiać, dzielić. Łączyć w pionie, poziomie, dodawać szuflady i półki. Każdy komponent stanowi odrębną całość, jednocześnie może stać się dopełnieniem większego kompletu. Modułowe są szafy, witryny, komody, półki, regały, a nawet barki, pufy i sofy.  Poszczególne części są zwykle wykonane w sposób pozwalający na postawienie ich w każdym miejscu, mają bowiem takie same fronty, jak i tyły. Są przy tym pakowne i bardzo funkcjonalne. Co więcej, dają gwarancję stworzenia niepowtarzalnego wnętrza.   

Modę na modułowość zauważyli również producenci wykładzin podłogowych. Płytki dywanowe dają nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych.  Poszczególne elementy (np. w różnych odcieniach) można dowolnie „układać” tworząc coraz to nowe kombinacje.

Sztukawe wnętrzach

 

Hotel B&B w Łodzi
Hotel B&B w Łodzi
Fot. mat. prasowe

Przez lata modne były ściany puste. Obecnie tworzy się na nich domowe galerie.  Kompozycja stworzona z wielu obrazów, plakatów, fotografii jest znakomitym sposobem by nadać aranżacji indywidualny charakter.

Niezwykłą galerię można stworzyć np. z pustych ramek w różnych kolorach, o rozmaitych wielkościach czy kształtach. Świetną dekoracją są lustra. Gustownie oprawione mogą zastąpić obraz. Nowym trendem jest wieszanie wielu małych luster w różnych kompilacjach i kompozycjach. Bardzo modne są też wielkoformatowe grafiki na całą ścianę. 

Szuka nie musi pojawiać się tylko na ścianach. Niektórzy producenci (np. Forbo Flooring) są w stanie przenieść dowolny wzór na wykładziny podłogowe. 

Podłogowe układanki    

 

Siedziba Euronet Polska
Siedziba Euronet Polska
www.forbo-flooring.pl, fot. The Design Group

Renesans przeżywa układanie drewnianej podłogi w jodełkę. Taki wzór emanuje ciepłem i elegancją. W jodełce klasycznej klepki są podcięte pod kątem prostym, a we francuskiej na ukos, pod kątem 45 lub 60 stopni.  

Ciekawą alternatywą dla parkietów są wykładziny – dywanowe lub z PVC. Nowoczesne wyroby wykorzystują we wzornictwie desenie surowego drewna, desek podłogowych, motywów drewna, kamienia, metalu czy nawet szkła. W sypialni i pokoju dziecięcym doskonale sprawdzają się miękkie i ciepłe wykładziny dywanowe, a np. w przedpokoju, kuchni i łazience lub w garażu - wykładziny elastyczne.

Powrót do szalonych lat 70.

 

Miejski Dom Kultury w Richmond - Kanada
Miejski Dom Kultury w Richmond - Kanada
Fot. Bob Matheson / www.forbo-flooring.pl

Wracają wnętrza z lat 70., ale w nowym, odświeżonym wydaniu. To połączenie stylu hippie, beatnik, boho chic i funky. Klimat tamtych lat można przywołać kładąc na ścianach kolorowe tapety lub wybierając wykładziny w geometryczne wzory.

Wśród kolorów dominują beżowy, piaskowy, szałwiowy, zielony, brązowy, pomarańczowy, granatowy, śliwkowy, oberżyna i fiolet. Meble z elementami plastiku i akcesoria powinny błyszczeć, warto wykorzystać więc elementy chromowane lub polerowane. Aranżacja wnętrz w stylu lat 70. to mnogość  obrusów, firanek, szkliwionej ceramiki, wazoników. By uzyskać efekt wnętrza nawiązującego do tamtej epoki, warto sięgnąć również po akcesoria kojarzone z klimatem disco, czyli te w kolorze srebra i złota.

Moc fioletów

 

Archiwum państwowe w Tallinie
Archiwum państwowe w Tallinie
Fot. Tanel Aruoja/ www.forbo-flooring.pl

Po epoce kolorów ziemi, do wnętrz wkroczył fiolet. Ta barwa wygląda elegancko i  nowocześnie, ale zbyt ciemny odcień położony na wszystkich ścianach może przytłaczać, zaś zbyt jaskrawy może być za agresywny.

Fiolet dobrze prezentuje się w towarzystwie innych kolorów, zwłaszcza żółcieni oraz szarości. Należy unikać łączenia go z kolorami bazowymi, a więc niebieskim i czerwonym. Mocno trzymają się  pastelowe odcienie rozbielonego różu. Połączone z bielą wyglądają subtelnie dodając wnętrzu lekkości. Intensywny fiolet będzie świetnie wyglądał... na podłodze!

Wszystko wskazuje na to, że moda na modułowe rozwiązania, roślinne motywy czy dekoracje na ścianach pozostanie z nami jeszcze długi czas. Aranżując przestrzeń (niezależnie czy to mieszkalną, czy biurową) warto czerpać z wnętrzarskich trendów pełnymi garściami – zestawiać je ze sobą i eksperymentować. 

Skomentuj:

Trendy w projektowaniu. Jak tworzyć modne wnętrza?