Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid

red

Poznaliśmy zwycięzcę konkursu na projekt ekologicznego stadionu w Anglii dla klubu piłkarskiego Forest Green Lovers. Jedyny taki obiekt na świecie, zaprojektowany w większości z drewna, zostanie zrealizowany według projektu pracowni Zaha Hadid Architects.

Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Wizualizacja drewnianego stadionu Forest Green Rovers
Zaha Hadid Architects

Mimo że konkurs na projekt ekologicznego stadionu ogłosił angielski klub grający w piątej lidze, a obiekt miał pomieścić tylko pięć tysięcy widzów z możliwością rozbudowy do dziesięciu tysięcy, to do rywalizacji przystąpiło aż 50 pracowni architektonicznych z całego świata. Wyzwanie polegało na opracowaniu propozycji spełniającej wysokie standardy ekologiczne.

Obiekt miał być skonstruowany z jak najbardziej neutralnych dla środowiska materiałów i ograniczać jego zanieczyszczanie. W pierwszym etapie wyłoniono dziewięć pracowni, w drugim dwie, które poproszono o rozwinięcie konkursowych koncepcji. Wczoraj ogłoszono zwycięską pracę - projekt pracowni Zahy Hadid i zaprezentowano zaktualizowane wizualizacje. 

Niezwykłe jest to, że to będzie jedyny stadion zbudowany w całości z drewna. To pierwszy taki obiekt na świecie - podkreśla Dale Vince prezes Forest Green Rovers

Opływowa bryła stadionu skonstruowana z drewna wpasowuje się w zielony krajobraz okolicy, tworząc z nim niejako jedną organiczną całość. Przedstawiony projekt zakłada wybudowanie trybun na całym obwodzie stadionu. Kierunek ewentualnej zabudowy wyznaczają górne rzędy trybun. Forest Green Lovers oczekują na złożenie szczegółowej dokumentacji projektu i planują rozpoczęcie budowy drewnianego stadionu w 2017 roku. 

Stadion ma należeć do większego kompleksu zajmującego łącznie 40 hektarów. Nowa inwestycja wyceniana jest na 100 milionów funtów. Powstający Eko park ma zapewnić 4000 nowych miejsc pracy i przyczynić się do rozwoju firmy Ecotricity zajmującej się produkcją zielonej energii pochodzącej w dużej mierze z elektrowni wiatrowych. 

Drewniany stadion to kolejna arena sportowa, która powstanie według projektu pracowni Zahy Hadid, choć niestety architektka nie dożyła ogłoszenia wyników konkursu. Kolejną realizacją będzie stadion w Al-Wakrah wybudowany na odbywające się w 2022 Mistrzostwa Świata w Katarze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jedyny na świecie drewniany stadion według projektu Zahy Hadid