Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Okna świata w obiektywie Andre Vicente Goncalvesa

anna os
Projekt fotograficzny 'Okna świata' - Lizbona, Portugalia - fot. Andre Vicente Goncalves

Fotograficzny projekt "Okna świata" André Vicente Gonçalvesa pokazuje różnorodność architektoniczną i tożsamość kulturową zatrzymanych w kadrze miejsc. To nie tylko świetnie skomponowany kolaż, lecz również fascynująca, wizualna opowieść o miastach.

W projekcie "Okna świata" André Vicente Gonçalvesa fascynuje nie tylko sfera wizualna. Fotografie te można oglądać bez końca i czerpać przyjemność z odszukiwania kolejnych szczegółów w precyzyjnie skomponowanych kolażach. Prosty pomysł i konsekwentna realizacja pozwoliła na uchwycenie charakteru miejsca przez zestawienie jednego, powtarzalnego elementu. Portugalski fotograf chodzi po mieście i fotografuje okna: Paryża, Lizbony, Wenecji, Barcelony, Trydentu, Porto, Londynu, zachowując konsekwentnie tę samą kompozycję kadru. Sposób, w jaki zestawia on obrazy, to już interpretacja, ilustracja jednostkowej wrażliwości. To oczami fotografa spoglądamy na miasto, widząc w nim to, co charakterystyczne i jednostkowe zarazem.

Co widać przez okna i drzwi

Kolejną odsłoną tego samego pomysłu jest fotografowanie drzwi na całym świecie. Wybór okien i drzwi jako fragmentu miasta, który opowiada o całości, nie jest przypadkowy. To elementy, które przynależą zarówno do wnętrza, jak i zewnętrza. Wnętrza łączą się z indywidualnymi mieszkaniami, od strony fasady tworzą miejski krajobraz.

Wyglądając przez okno, jesteśmy na granicy własnego mieszkania i przestrzeni miejskiej. Poza tym okno samo w sobie stanowi naturalny kadr, przez który widzimy przestrzeń na zewnątrz. Podobnie jak fotografia pokazuje ono jedynie wycinek rzeczywistości, oferuje jedną z wielu możliwych perspektyw. Tę magię okna uchwycił Alfred Hitchock w słynnym filmie "Okno na podwórze". Inspirowali się nim również architekci nowej siedziby Unii Europejskiej. Do stworzenia fasady użyli 3750 ram okiennych zdemontowanych z rozbieranych budynków w całej Europie. To symboliczny gest ukazujący połączenie wielu perspektyw. Przecież niegdyś z każdego z tych okien roztaczał się inny widok, teraz wszystkie "spojrzenia" skomponowano w ramach jednej fasady.

André Gonçalves skupia naszą uwagę tylko na wybranym fragmencie miasta. Powiela go i zestawia w obrębie jednej kompozycji. Okna i drzwi stają się medium, przez które opowiada o architekturze, charakterze i tożsamości miejsca. Niektóre z kolaży można intuicyjnie rozpoznać bez czytania podpisów. Fotograf zapowiedział, że jego marzeniem jest zapisać na fotografii okna z każdego państwa świata. To wyzwanie niezwykle czasochłonne, ale nie niemożliwe do realizacji. 

ZOBACZ ZDJĘCIA OKIEN ŚWIATA >>>

Projekt fotograficzny "Okna świata" został wydany w formie książki, a jego realizacja jest wspierana przez Pesquisa Viagens oraz Turismo dos Açores. Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie fotografa André Gonçalvesa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku
Jak naprawić miasto? Oryginalnych pomysłów nie brakuje!
Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

Skomentuj:

Okna świata w obiektywie Andre Vicente Goncalvesa

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej