Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce

oska

Polscy architekci zaprojektowali mobilne centrum rolnicze w formie wieżowca dla afrykańskich rolników. Centrum ma pomóc w walce z głodem.To zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie "eVolo".

Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski
Mashambas - projekt mobilnego wieżowca w Afryce. Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie magazynu Evolo. Autorzy: Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski
mat. prasowe konkursu eVolo

Wieżowce na miarę potrzeb i problemów XXI wieku

Jak powinny wyglądać wieżowce w XXI wieku i jakie funkcje spełniać? Amerykański magazyn eVolo ogłosił konkurs na stworzenie nowoczesnej koncepcji drapacza chmur. Zastosowane rozwiązania miały pomagać w rozwiązywaniu współczesnych problemów. Konkurs wygrali architekci z Gliwic Paweł Lipiński i Mateusz Frankowski, proponując projekt mobilnego wieżowca dla Afryki, a w nim centrum edukacyjne, skład nawozów i wypożyczalnię nowoczesnych narzędzi rolniczych. Drugie miejsce zajęła koncepcja miejskiej fabryki połączona z pionowymi parkami i terenami zielonymi. To ma być jeden ze sposobów na wyludnianie się centrów wielkich miast. Architekci Tianshu Liu i Linshen Xie opracowali hybrydę biurowca, parku i fabryki. Trzecie miejsce przyznano hiszpańskiemu architektowi Javierowi Lópezowi za koncepcję wieżowców mieszczących apartamenty na zatłoczonych wybrzeżach Hiszpanii. Na konkurs nadesłano 444 projekty z całego świata.

Mashambas - mobilny wieżowiec dla Afryki

Mashabmas to wieżowiec pełniący funkcję centrum edukacyjnego dla rolników. Co charakteryzuje zwycięski projekt? Po pierwsze prosta konstrukcja - można go wznieść z łatwością przy użyciu lokalnych materiałów. Powtarzalne moduły, układane jeden na drugim, tworzą kolejne piętra. Projekt uwzględnia możliwość transportu i wzniesienia budynku w innym miejscu, dzięki czemu jak najwięcej farmerów będzie mogło skorzystać ze wsparcia. Gdy wieżowiec spełni swoją funkcję, może zostać przeniesiony na inny teren, a jego wysokość dostosowuje się do potrzeb lokalnej ludności.

ZOBACZ NAGRODZONE PROJEKTY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Polscy architekci wygrali konkurs projektem wieżowca w Afryce