Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Otwarcie muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu

oska

19 października w Marrakeszu otwiera się muzeum poświęcone twórczości znanego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Powściągliwa ceglana bryła skrywa miękkie wnętrze w stylu haute couture.

Muzeum Yves Saint Laurenta w Marrakeszu
Muzeum Yves Saint Laurenta w Marrakeszu
mat. prasowe

Otwarcie muzeum w Maroku to święto mody i architektury. Yves Saint Laurent tak upodobał sobie Marrakesz, że postanowił w nim zamieszkać i kupił w mieście dom. Projektant czerpał inspiracje z bogatej marokańskiej kultury i jak sam podkreślał, odkrył tu na nowo piękno i bogactwo kolorów. Nie dziwi więc fakt, że jedno z muzeów poświęcone jego twórczości zostało wybudowane właśnie w Marrakeszu, drugie znajduje się w Paryżu.

Architektura marokańskiego muzeum

Ceglane wątki na fasadzie przypominają sploty materiału, a sposób ułożenia i przecięcia poszczególnych kostek przywodzi na myśl delikatną koronkę. Architekci ze studio KO chcieli połączyć w projekcie budynku architekturę Maroka z modą wykreowaną przez francuskiego projektanta. Obiekt jest skomponowany prosto i kontrastowo, tak jak ubrania projektowane przez paryskiego guru mody. Wnętrze ma odwzorowywać cechy luksusowych materiałów. W myśl Oliviera Marty'ego i Karla Fourniera środek miał być aksamitny, gładki i świetlisty.

Na odwiedzających czeka stała wystawa przygotowana przez Christopha Martina. Kompozycja zawierająca najważniejsze projekty Yvesa Saint Laurenta i opowiadająca o wydarzeniach z życia projektanta zajmuje 400 mkw.

W obiekcie znalazło się miejsce na bibliotekę, audytorium na 150 miejsc siedzących, kawiarnię ulokowaną na jednym z tarasów i księgarnię. Oprócz wystawy stałej muzeum planuje przygotowywanie wystaw czasowych i organizację eventów. Nowo otwarty obiekt ma powierzchnię 4000 mkw.

Bilet do muzeum kosztuje 100 dirhamów, czyli około 38 zł, dla mieszkańców Maroka cenna jest niższa i wynosi  60 dirhamów, około 22 zł.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Otwarcie muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu