Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek niczym wschodzący księżyc. Opera Zhuhai w Chinach

JB

Operę o nietypowym kształcie zaprojektował Beijing Institute of Architectural Design (BIAD). To kolejna z odważnych realizacji architektonicznych, z których słynie Państwo Środka.

Zhuhai Opera
Zhuhai Opera
fot. Xie Ruzhen

Miasto Zhuhai znajduje się w prowincji Guangdong w Chinach, w delcie Rzeki Perłowej, tuż obok Makau. Kompleks operowy powstał na wyspie. W jego skład wchodzi budynek główny, w którym mieści się duża sala operowa o pojemności 1,5 tys. osób, a także drugi mniejszy budynek, w którym ulokowano salę teatralną dla 500 osób. Oba obiekty zostały ze sobą połączone tarasem, który wykorzystywany jest także jako amfiteatr.

Architekci postanowili wykorzystać fakt nadmorskiego położenia przy zagospodarowywaniu wyspy. Dwie charakterystyczne bryły, ułożone z pionowych „talerzy”, oglądane z odpowiedniej perspektywy sprawiają wrażenie, jakby tonęły w nadmorskim pejzażu. Iluzję mają dopełniać podświetlenie po zmroku czy lśniący most pomiędzy obydwoma bryłami.

Autorzy projektu, Pekiński Instytut Projektowania Architektonicznego (BIAD), podkreślają, że Opera Zhuhai swoją formą nasuwa skojarzenia z wschodzącym słońcem. Budynki nawiązują kontakt z wodą, niebem i horyzontem dzięki szklanym elewacjom. Przezroczyste wykończenia mają zbliżyć osoby przebywające wewnątrz obiektu do otaczającego krajobrazu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budynek niczym wschodzący księżyc. Opera Zhuhai w Chinach