Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Nowoczesne Koloseum" pracowni 3XN w Bergen

JB

Kopenhaskie studio 3XN projektuje zabudowę Nygardstangen - nowej dzielnicy Bergen, drugiego po Oslo największego miasta Norwegii. Koncepcja zakłada budowę pięciu bloków mieszkalnych, szkoły policyjnej i wielofunkcyjnej areny, która - jak mówią architekci - będzie "nowoczesnym koloseum".

Projekt zabudowy dzielnicy Nygardstangen w Bergen
Projekt zabudowy dzielnicy Nygardstangen w Bergen
Rys. 3XN

Chociaż Bergen to drugie największe miasto w Norwegii, jest prawie cztery razy mniejsze od Oslo. Położone na zachodnim wybrzeżu miasto wybudowano wokół fiordu otoczonego górami. Bergen jest znane z wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Bryggen (norw. Nadbrzeże) - szeregu hanzeatyckich budynków handlowych z XIV wieku.

W ścisłym centrum miasta, tuż przy Dworcu Kolejowym powstanie nowe osiedle Nygårdstangen. Stanie one w miejscu ogromnego piętrowego parkingu. Zadaniem architektów było pogodzenie potrzeb dobrej urbanistyki i rozwiniętej infrastruktury. Efektem będzie przywrócenie przestrzeni ludziom, stworzenie nowej dzielnicy w ludzkiej skali z wykorzystaniem naturalnych materiałów, które dobrze sprawdzają się w trudnym klimacie.

Projektując przestrzeń w Bergen zastanawialiśmy się nie tylko nad cechami, które charakteryzują miasto dziś, ale także nad tymi, które będą to robić w przyszłości.

- mówi Jan Ammundsen z pracowni 3XN.

Nygårdstangen to wspólny projekt norweskich deweloperów Olava Thona, EDG Property i Rexir. Duńscy architekci proponują wybudowanie miejskich żywych pasaży, przy których znalazły by się bloki mieszkalne, hotel, kino a także szkoła policyjna. Wszystkie budynki charakteryzowałyby zielone dachy.

Największym obiektem osiedla ma być wielofunkcyjna arena, którą architekci nazywają „nowoczesnym koloseum”. Elewacja zainspirowana tradycyjnym nordyckim budownictwem będzie wykończona drewnianymi „żaluzjami”. Arena będzie przeznaczona do organizacji dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Skomentuj:

"Nowoczesne Koloseum" pracowni 3XN w Bergen