Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paryskie mieszkanie Le Corbusiera udostępnione do zwiedzania

JB

Le Corbusier zajmował jedno z mieszkań w Immeuble Molitor przez ponad 30 lat. Dziś - ultranowoczesny jak na swój czas - budynek otwiera się dla zwiedzających. Gmach położony naprzeciw stadionu Jean-Bouin w Paryżu został odnowiony przez Fondation Le Corbusier.

Mieszkanie Le Corbusiera w budynku Immeuble Molitor w Paryżu
Mieszkanie Le Corbusiera w budynku Immeuble Molitor w Paryżu
Fondation Le Corbusier

Na liście UNESCO

Prace renowacyjne przeprowadzane przez Fondation Le Corbusier rozpoczęły się w 2016 roku i trwały dwa lata. Immeuble Molitor stoi przy ulicy Nungesser-et-Coli w szesnastej dzielnicy Paryża. Po drugiej strony ulicy znajdują się dwa duże stadiony: Jean-Bouin oraz Parc des Princes.

Immeuble Molitor to jeden z 17 obiektów francusko-szwajcarskiego architekta, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2016 roku. Nowoczesna kamienica z lat 30. uważana jest za preludium Villi Radieuse - radykalnego projektu modernistycznego miasta, który miał uratować stare, przeludnione, niehigieniczne i niewygodne europejskie miasta. Swoim założeniom Le Corbusier poświęcił m. in. książkę pt. „Urbanistyka”.

30 lat życia

Papieża modernizmu w projektowaniu mieszkania wspierał wieloletni współpracownik i przyjaciel Pierre Jeanneret. Słynny architekt wraz z żoną Yvonne, gosposią oraz psami mieszkał w tym miejscu przez ponad 30 lat (w latach 1934-1965).

Dwupiętrowy apartament, położony na siódmym i ósmym piętrze budynku, składa się m. in. z pracowni, kuchni z oknami wychodzącymi na podparyską miejscowość Boulogne-Billancourt i sypialnią zainspirowaną ówczesnymi liniowcami. Celem Fondation Le Corbusier było przywrócenie wnętrz do oryginalnego stanu - tak, by wyglądały jak za życia mistrza.

Pieczołowita renowacja

Chociaż mieszkanie było konserwowane na bieżąco, słaba izolacja i „ciągnące” okna spowodowały nadmiernie zawilgocenie pomieszczeń, co poskutkowało odpadaniem tynków i niszczeniem niektórych ścian. Problemem były także pękające luksfery.

Za odnowienie mieszkania odpowiedzialni byli m. in. architekt François Chatillon, którego biuro specjalizuje się w renowacji dwudziestowiecznych budynków czy konserwatorka Marie-Odile Hubert, która odnowiła kolorowe tynki tak, aby ich odcienie były możliwie najbliższe palecie używanej przez Le Corbusiera. Swoją cegiełkę dołożyła także włoska firma Cassina, która odnowiła meble, w tym dywan ze skóry bydlęcej czy słynne krzesła LC2.

    Więcej o:

Skomentuj:

Paryskie mieszkanie Le Corbusiera udostępnione do zwiedzania