Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Snochetta zaprojektowała w Oslo domek dla turystów z widokiem na fiordy. Jest piękny i skromny

Redakcja Pressland/WG
Kabina 'Fuglemyrhytta' w Oslo. Proj. Snohetta. - Fot. IVAR KVAAL

W gęstym lesie, przy jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na fiord w Vettakollen w Oslo, Snohetta zaprojektowała "Fuglemyrhytta" - mały domek/schronisko do wynajęcia dla turystów

Małe domki do wynajęcia (zwane również kabinami) to popularne rozwiązanie w Norwegii. Proste konstrukcje stają przy szklakach turystycznych w całym kraju, dając wędrowcom możliwość odpoczynku i relaksu. Tylko samo Norweskie Stowarzyszenie Trekkingowe ma w swojej bazie ponad 500 takich kabin. Domki można zarezerwować przez internet.

"Fuglemyrhytta" to domek zaprojektowany przez uznaną pracownię Snohetta na zlecenie miasta Oslo. Otwarta we wrześniu 2018 roku kabina, znajduje się po zachodniej stronie niewielkiego wzgórza Fuglemyra, w odległości krótkiego spaceru od panoramicznego punktu widokowego Vettakollen (do którego można dojechać metrem z centrum miasta). Można się tu dostać wyłącznie pieszo. Drewniany domek może pomieścić pomieścić do szesnastu osób w dzień i dziesięć osób w nocy. Kabinę należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem - od chwili otwarcia spało tu ponad 2 tysiące osób  - ponad sześć razy więcej niż w podobnych obiektach.

Kabina 'Fuglemyrhytta' w Oslo. Proj. Snohetta. - Fot. Ole Petter Steen

Kabina składa się z dwóch ustawionych naprzemiennie pięciokątnych brył, których kształty i wysokość dodają lekkości różnym pomieszczeniom. Jednym z głównych atrybutów domku jest przestronny pokój wspólny z dużym, panoramicznym oknem wychodzącym na południe. W kabinie zamontowano piekarnik i kuchenkę. Przy wejściu znajduje się pomieszczenie z miejscem na buty i kurtki. Są tu również dwie sypialnie. Za domkiem znajduje się mała przybudówka z toaletą i drewutnią.

Architekci zdecydowali się na wybór lokalnych, naturalnych materiałów, dzięki czemu kabina ma niski ślad węglowy. Konstrukcja wykonana jest z klejonego drewna warstwowego. We wnętrzu dominuje drewno laminowane krzyżowo. Ściany wewnątrz pokryto twardym olejem woskowym, aby stworzyć zróżnicowane powierzchnie. Wybór kolorów od jasnoszarego, bordowego po pomarańczowy oferuje nowoczesne podejście do tradycyjnego norweskiego "życia kabinowego".

Kabina 'Fuglemyrhytta' w Oslo. Proj. Snohetta. - Fot. IVAR KVAAL



Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

O wartości dodanej w architekturze. Rozmowa z Jette Hopp ze Snohetty
O wartości dodanej w architekturze. Rozmowa z Jette Hopp ze Snohetty
Snohetta - wspiąć się na architektoniczny szczyt [PERŁY ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Snochetta zaprojektowała w Oslo domek dla turystów z widokiem na fiordy. Jest piękny i skromny

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej