Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Niczym górka w parku.Pawilon ze sztuką na warszawskim Jazdowie

Piotr Czaja
Imagine Corner - Arch Magic

W narożniku parku Ujazdowskiego w Warszawie przy skrzyżowaniu ulic Pięknej i Lenona ma powstać budynek o nazwie Imagine Corner. Aby wpisać się w parkowe otoczenie, architekci przykryli go zielonym dachem, który miękko przechodzi w poziom terenu.

Nowy pawilon ma stać się siedzibą domu aukcyjnego DESA Unicum. Poza podstawową funkcją w obiekcie ma znaleźć się także kawiarnia oraz księgarnia. Od zewnątrz zobaczymy parterowy pawilon przekryty zielonym dachem schodzącym jedną stroną do poziomu terenów parkowych. Od ulicy znajdą się przeszklone elewacje na których przedstawiane będą kopie wybitnych dzieł malarskich.

Aby zwiększyć powierzchnię budynku jednocześnie nie podnosząc go do góry architekci z pracowni Arch Magic zaplanowali jedną podziemną kondygnację, powiązaną z ulicą piękną za pomocą wykopu otwierającego kondygnację -1 na światło słoneczne. Nad wykopem, niczym nad fosą poprowadzone zostaną wiszące kładki prowadzące do głównego wejścia do budynku.

Wprowadzenie sztuki i małej gastronomii w sąsiedztwo parku oraz dzielnicy ambasad może stać się dodatkową atrakcją, która zachęci ludzi do spędzania tutaj czasu. Niska forma pawilonu także dość dobrze komponuje się z otoczeniem i daje nadzieję na dobrą architekturę.

Powstaje jednak pytanie o lokalizację budynku kosztem powierzchni parku. Park Ujazdowski został założony pod koniec XIX wieku. Pod koniec lat 70. w jego narożniku Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych ulokowało swoje zaplecze techniczne i postawiło tam tymczasowe baraki. Po ich rozbiórce starało się o zgodę na budowę kilkukondygnacyjnego biurowca, ale projekt wzbudził duży sprzeciw społeczny. Ostatecznie uzyskało zgodę na postawienie parterowego pawilonu z zielonym dachem. Działkę wraz z pozwoleniem na budowę sprzedano prywatnemu inwestorowi.

Pierwotna koncepcja pawilonu opracowana w pracowni JEMS Architekci zakładała, że dach stanie się integralną częścią parku i będzie ogólnodostępny. W aktualnej wersji, niestety zarówno dach, jak i cały pawilon będą odgrodzone od parku, a budynek niejako od niego się odwraca i oferuje wejścia jedynie z ulicy. Czy ograniczając przestrzeń parku nie powinniśmy zadbać by strata była jak najmniej odczuwalna, a być może nawet wnosiła nową jakość?

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

NAWA - pawilon rzeźba na wrocławskiej Wyspie Daliowej
Lekki jak chmura. Cloud Pavilion z Szanghaju
Tęsknisz za domkami na drzewie? Ten blok jest stworzony dla Ciebie!

Skomentuj:

Niczym górka w parku.Pawilon ze sztuką na warszawskim Jazdowie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej