Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom horyzontalny w japońskim ogrodzie [PROJEKT]

red

Dom horyzontalny to próba zaprojektowania budynku, który łączy w sobie elegancję i prostotę. Próba udana, zaprojektowana forma świetnie komponuje się z minimalistycznym japońskim ogrodem a sam bryła budynku zdaje się jednocześnie wysmakowana i intrygująca.

Dom horyzontalny to jeden z projektów pracowni 81.waw.pl. Stworzony na potrzeby czteroosobowej rodziny według założeń miał być zwyczajnym domem, który wyróżni się dzięki rozwiązaniom formalnym. Skomponowany został jako zestawienie pionowych i poziomych płaszczyzn, tworzących lekko abstrakcyjną kompozycję.

Dom kształtem przypomina literę L składającą się z dwóch osobnych brył połączonych wspólnym zadaszeniem. Pozwoliło to na schowanie części prywatnej w głębi działki i zasłonięcie jej poprzez bryłę garażu. Łączący obydwie części dach tworzy rodzaj bramy i podkreśla strefę wejściową.

Drewniane i kamienne okładziny przenikają się wzajemnie tworząc ciekawą mozaikę. Zaprojektowany wokół budynku japoński ogród świetnie komponuje się ze ścianami z naturalnych materiałów - w ogrodzie także królują szare głazy oraz drewniane i kamienne tarasy zacierające granicę między budynkiem a otoczeniem.

Parterowa bryła budynku zapewnia pełną dostępność także dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zarówno przy tarasie wejściowym, jak i od strony ogrodu zamiast schodów pojawiły się delikatne podjazdy.

Projekt sięga po rzadką u nas dalekowschodnią estetykę. Jak widać, to bardzo dobry wybór dla nowoczesnej architektury. Połączenie projektu budynku z projektem ogrodu, to również niezbyt częste zestawienie - obydwa projekty zazwyczaj traktowane są zupełnie autonomicznie. Poprzez połączenie mamy szansę nie tylko na stworzenie ciekawej i spójnej przestrzeni, ale także zyskujemy nowe, ciekawe możliwości projektowe.

Projekt domu horyzontalnego został doceniony między innymi w konkursie World Architecture Award – 20+10+X.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom horyzontalny w japońskim ogrodzie [PROJEKT]