Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom wokół kwadratu. Prosta bryła Modern House

red
Modern House, proj. NEW FORM Łukasz Małek - mat. pracowni

Przy projekcie pracowni NEW FORM Łukasz Małek forma kwadratu przewijała się od początku. Kwadratowa była działka, a i lubiący proste, geometryczne formy inwestor marzył u uporządkowanej, modernistycznej bryle. W efekcie powstał projekt nieco masywnego domu opartego na rysunku kwadratów i prostokątów.

Położona w górzystym terenie Podhala działka otwierała się na piękne widoki górskich szczytów. Miała też bardzo dobre proporcje i kształtem zbliżała się do kwadratu. Jedynym mankamentem, było usytuowanie wjazdu na działkę w samym południowo wschodnim narożniku. Aby optymalnie wykorzystać nasłonecznienie, bryła garażu została wysunięta z głównej części budynku. Dzięki temu udało się otworzyć pomieszczenia mieszkalne na stronę południowo zachodnią i zapewnić im optymalną ekspozycję na popołudniowe promienie słoneczne.

Wjazd na działkę zyskał dość nietypowe opracowanie. Do garażu prowadzi częściowo zadaszony przejazd obramiony parą żelbetowych portali stanowiących kontynuację bryły budynku. Pod nimi zaplanowano dodatkowe zewnętrzne miejsca postojowe.

Program parteru podzielono na 3 podstawowe strefy: techniczną z garażem, kotłownią, pralnią i obszerną garderobą zlokalizowaną przy wejściu do domu, gościnną z pokojem/gabinetem gościnnym i toaletą dla gości, ogólną z II kondygnacyjnym salonem połączonym z jadalnią i kuchnią. Doświetlenie światłem dziennym strefy ogólnej zapewniają duże przeszklenia zlokalizowane na południowej, zachodniej i północnej ścianie budynku. W centralnej części domu zlokalizowano otwarte jednobiegowe schody dywanowe, pod którymi umieszczono niewielka spiżarnię i schowane za pionem kominkowym.

Na piętrze w strefie klatki schodowej zaprojektowano centralną komunikację w formie antresoli otwartej na salon ze strefą kominkową, doświetloną zlokalizowanymi na ścianie południowej II kondygnacyjnymi oknami.

Program piętra, zgodnie z wymogami inwestorów po raz kolejny został podzielony na 2 strefy. Pierwsza, to dostępna z jednego wejścia prywatna część właścicieli. Mieści obszerną sypialnię zawieszoną ponad salonem, z oknami wewnętrznymi na salon i dużym tarasem łączącym sypialnię z garderobą. Program sypialni głównej uzupełnia duża doświetlona łazienka oraz obszerna garderoba dostępna także z tarasu sypialni. Druga, to strefa dzieci z dwoma pokojami dziecinnymi połączonymi z centralnie zaprojektowaną łazienką wyposażoną w zsyp brudnej bielizny do pralni. Program domu został zaprojektowany w taki sposób, by każdy z pokoi posiadał własny taras czy balkon, zapewniający każdemu z domowników odrobinę prywatności.

Od zewnątrz w bryle dominują surowe, masywne kształty. Białe elewacje zostały uzupełnione elementami z betonu architektonicznego. Uwagę zwracają także głębokie gzymsy i zewnętrzne elementy oparty na słupach stanowiące zadaszenie tarasów i rozbudowujących bryłę budynku o zewnętrzne formy. Ukryto w nich listwy oświetleniowe, które po zmroku będą oświetlały przestrzeń wokół budynku.

ZOBACZ PROJEKT >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Modernistyczne bryły i delikatne ażury. Dom u podnóża gór
Dom bez barier. Wygodnie, funkcjonalnie i z wewnętrznym ogrodem
Miejska Willa we Wrocławiu. Powrót do antycznych, rzymskich wzorców

Skomentuj:

Dom wokół kwadratu. Prosta bryła Modern House

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej