Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Azja w Łodzi. W łódzkim zoo powstanie Orientarium

red

Dla łódzkiego ogrodu zoologicznego nadszedł czas wielkich zmian. Lokalne władze zaprezentowały plany nowego Orientarium, które pomoże ogrodowi ścigać się z najlepszymi placówkami Europy.

Ostatnie lata przyniosły zmianę formuły funkcjonowania wielu ogrodów zoologicznych. Zamiast niedużych, zewnętrznych wybiegów, na których budowane są schronienia dla ciepłolubnych gatunków coraz częściej można natknąć się na ogromne pawilony wewnątrz których aranżowane są duże przestrzenie maksymalnie oddające naturalne środowisko. W ich wnętrzu znajdziemy ogromne baseny, tropikalną roślinność i zwierzęta, które zwiedzający mogą oglądać podczas ich typowych, naturalnych zachowań.

W Polsce ten proces dopiero się zaczyna, a do walki o czołowe miejsce i jak najlepsze warunki dla zwierząt dołącza właśnie ogród zoologiczny w Łodzi. Przez trzy lata, kosztem 240 milionów złotych przebudowie poddanych zostanie ok. 7,5 ha, czyli blisko połowa powierzchni całego ogrodu. Główną atrakcją stanie się tutaj nowoczesne Orientarium, w którym będzie można podziwiać pochodzące z południowo-wschodniej Azji zwierzęta i rośliny. Za projekt nowego obiektu odpowiadają architekci z pracowni PODOBALAB.

Całośćzałożenia zaprojektowano według zasad ekspozycji immersyjnych, tak aby wystrój pomieszczeń zwierzęcych i powierzchni przeznaczonych dla zwiedzających wzajemnie się przenikał. Obiekt ten oprócz funkcji ekspozycyjnej ma stanowić całoroczne centrum dydaktyczno-konferencyjne - opisują projekt jego autorzy.

Wewnątrz obiektu znajdzie się między innymi wybieg dla słoni z basenem o przeszklonej ścianie, która pozwoli oglądać kąpiące się indyjskie słonie. Powstanie też głębokie na 6 metrów akwarium, w którym znajdzie się rafa koralowa, płaszczki i rekiny. Nie zabraknie też miejsca dla małp, niedźwiedzi malajskich czy panter śnieżnych.

Architektura nowego gmachu to prosta bryła o prostej elewacji kojarzącej się z drewnianą czy bambusową zabudową południowo-wschodniej Azji. Całość będzie miała jednak nowoczesny charakter uzupełniony multimedialną ścianą prowadząca do wejścia. Nowinkom technologicznym będą towarzyszyć niewielkie pawilony utrzymane w duchu typowej dalekowschodniej architektury, które pozwolą poczuć klimat Azji jeszcze przed wejściem do budynku.

Pierwsze prace nad budową mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem do nowego Orientarium pierwsi odwiedzający będą mogli wejść w pierwszej połowie 2019. Trzymamy kciuki za inwestycję i mamy nadzieję, że już niedługo w Łodzi powstanie kolejny obiekt, z którego będziemy mogli być dumni.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Ochrzcili ją stajnią jednorożców. Kolorowa wiata tramwajowa w Łodzi
Obserwatorium dzikich zwierząt. Tak to się robi w Norwegii
Jak czarny monolit. Afrykarium we Wrocławiu już otwarte

Skomentuj:

Azja w Łodzi. W łódzkim zoo powstanie Orientarium

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej