Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czarny monolit. Afrykarium we Wrocławiu już otwarte

kambi

Wrocławskie Afrykarium to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W środku powstało oceanarium z afrykańską fauną i florą

Prosty, czarny budynek Afrykarium znajduje się na terenie wrocławskiego zoo, w bezpośrednim sąsiedztwie Hali Stulecia. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa: Mariusz Szlachcic oraz Dorota Szlachcic.

Projekt wyłoniono w rozpisanym już na początku 2008 r. konkursie architektonicznym. Do organizatorów w sumie wpłynęło wtedy 14 prac konkursowych. Przygotowywanie szczegółowych projektów wykonawczych trwało blisko 4 lata. Ostatecznie budowa Afrykarium ruszyła na początku 2012 r.

Projektując obiekt architekci starali się nawiązać do stojącej w sąsiedztwie Hali:

Żelbetowa konstrukcja Afrykarium i jego kompozytowe wielkoformatowe powłoki zewnętrzne są naszą XXI-wieczną odpowiedzią na nowatorską w 1912r. konstrukcję Maxa Berga - opisują architekci.

Wzdłuż wejściowej elewacji zaprojektowano płytki zbiornik wodny, który odbija czarną i lekko sfalowaną fasadę północną. Ciemna barwa bryły to także nawiązanie do Czarnego Lądu. Architekci starali się w projekcie uwzględnić liczne detale, które mentalnie mają przenieść gości do świata Afryki.

Dla zwiedzających prócz wewnętrznych pomieszczeń oddano także zewnętrzny zbiornik wodny, z wybiegami dla uchatek i pingwinów. Znalazł się tam "budynek-statek", który częściowo został wbity w bryłę główną.

Jednak największa atrakcja czeka w środku. Pod zbiornikiem wodnym wydrążono tunel, którego ściany wykonano z wytrzymałego akrylu. Dzięki niemu goście obiektu mogą oglądać podwodny świat roślin i zwierząt, dla których stworzono tam idealne warunki do życia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak czarny monolit. Afrykarium we Wrocławiu już otwarte