Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom z Trójkątów z żeglarską stalową linką [PROJEKT]

Redakcja

Przedstawiamy projekt domu jednorodzinnego, który powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny, trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. Formę bryły podyktowała działka w kształcie trapezu.

Kształt Domu z Trójkątów wynika z możliwości zabudowy obiektu, jakie oferuje działka w kształcie trapezu. Niedaleko niej znajduje się wał przeciwpowodziowy, który spowodował charakterystyczny skos, nadając odpowiednią linię zabudowy. Projektanci z pracowni 81.waw.pl tak zaprojektowali obiekt, aby maksymalnie wykorzystać teren. W projekcie dominuje drewno, biel i stal.

Dom z Trójkątów to parterowy budynek podkreślony drewnem. Białe ramy otaczające dom na krawędziach elewacji zostały zastosowane jako dopełnienie bryły. Od strony działki pełnią funkcję zadaszenia tarasu, a z drugiej miejsc postojowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest charakterystyczne przekręcenie okien pod kątem, aby ukazywały najładniejsze widoki na działce. Wszystkie okna od strony wału są zwrócone w kierunku zachodnio-południowym. Elewacja jest bardzo modułowa. Każde z okien można otworzyć, a dzięki charakterystycznemu układowi, mogły pojawić się przy nich mini tarasy. Całe wykonane są z drewna – posadzka, sufit i ścianki – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Zadaszenie powoduje skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do strefy sypialnianej. Tym samym taras przy salonie zyskuje najwięcej zadaszonej przestrzeni, przy której można odpocząć.

Od strony wjazdu okna pozostają w standardowym położeniu. Dzięki spięciu bryły domu w ramę, znalazła się przestrzeń na miejsca postojowe, a budynek stał się jednym, spójnym obiektem.

Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając budynek i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Z głównego wejścia można dostać się do przechodniej garderoby, z której prowadzą dwa wyjścia – do spiżarni, skąd można od razu przejść z zakupami do kuchni, a także do głównego holu, przeznaczonego bardziej dla gości. Z niego bezpośrednio przechodzi się do dużego salonu z kominkiem, połączonego z jadalnią i kuchnią.

Idąc dalej długim korytarzem docieramy do gabinetu połączonego domową siłownią, niezależną łazienką i sauną. Po drugiej stronie znajdują się dwa pokoje dla dzieci. Na końcu umieszczono sypialnię połączoną z łazienką i garderobą. Korytarz jest dodatkowo podkreślony świetlikiem w dachu.

Ten układ pomieszczeń został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, skierowane zostały w kierunku wjazdu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowoczesne polskie projekty domów jednorodzinnych. 10 najlepszych
Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
Dom horyzontalny w japońskim ogrodzie [PROJEKT]

Skomentuj:

Dom z Trójkątów z żeglarską stalową linką [PROJEKT]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej