Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych

red

W konkursie na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które ma się mieścić w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, wygrała koncepcja opracowana przez biuro M.O.C Architekci z Katowic.

Zwycięski projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych, autorstwa pracowni M.O.C. Architekci z Katowic
Zwycięski projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych, autorstwa pracowni M.O.C. Architekci z Katowic
Fot. MPW

Do konkursu na koncepcję Muzeum Żołnierzy Wyklętych wpłynęło 20 prac. Pierwszą nagrodę w konkursie w wysokości 50 000 zł oraz zaproszenie do opracowania dokumentacji projektowej nagrodzonej pracy otrzymało biuro M.O.C Architekci z Katowic. W składzie zespołu znaleźli się: Ewa Janik, Błażej Janik, Grzegorz Ostrowski, Martyna Wyrwas i Radosław Bagrowski. 

Architekci zaprojektowali w przestrzeni muzeum cztery budynki - świetliki, które mają dostarczać światło do podziemi. Każda z wież zostanie obłożona marmurem, a na jej powierzchni zostaną wyryte napisy: Bóg, Honor, Ojczyzna, Wolność. 

Za największe atuty zwycięskiego projektu jury uznało: 

Nagrodę przyznaje się za twórczą koncepcję uporządkowania istniejącego założenia aresztuśledczego z zachowaniem i wyeksponowaniem obiektów historycznych, także za czytelnośćfunkcjonalną Muzeum oraz za wprowadzenie nowych elementów rzeźbiarskich, wzbogacającychprzestrzennie i ideowo założenie Muzeum.

W jury zasiadali: Andrzej Bulanda, Michał Tatjewski, Aleksander Chylak, Patryk Jaki, Henryk Witowski, Romuald Chagowski, Arkadiusz Karbowiak, Jacek Pawłowicz, Sławomir Cenckiewicz, Czesław Bielecki, Krzysztof Szwagrzyk. 

Sąd konkursowy docenił również sposób, w jaki zostało zaprojektowane wejście główne, a przede wszystkim zintegrowanie placu z ulicą Rakowiecką. W zaleceniach pokonkursowych poproszono architektów o dopracowanie proporcji czterech budynków, które powinny bardziej przypominać wieże lub obeliski. Jury wskazało również na konieczność przeprojektowania muru, tak aby przestał oddzielać muzeum od miasta. 

Planowany termin otwarcia muzeum wyznaczono na 1 marca 2019. Jednak jak podkreślał Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości - to termin bardzo optymistyczny. Obecnie trwa wygaszanie działalności więzienia przy Rakowieckiej. Koszt całego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć 216 milionów złotych. 

Założenia dotyczące projektu muzeum zapisane w regulaminie konkursu opracował Henryk Witkowski, architekci mieli za zadanie: "stworzyć spójną wizję rewitalizacji architektury zespołu z poszanowaniem substancji zabytkowej oraz ducha miejsca". 

ZOBACZ PROJEKTY >>>

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rozstrzygnięcie konkursu na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych