Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]
Warszawska Rotunda zostanie rozebrana w styczniu 2017 roku. Na dwa lata warszawiacy stracą ikoniczny już budynek, na jego miejscu w 2019 roku ma stanąć nowa konstrukcja ze szkła i aluminium.
Rotunda PKO to kultowy warszawski budynek zaprojektowany przez Jerzego Jakubowicza. To również miejsce spotkań warszawiaków, bryła, która na dobre wpisała się w krajobraz miasta. Dlatego jej rozbiórka i planowana na 2019 rok odbudowa budzą tak wiele kontrowersji. Inwestor tłumaczy, że rewitalizacja starej Rotundy nie była możliwa ze względu na jej zły stan techniczny.
Rotunda otwarta w kierunku miasta
Budynek na planie koła wieńczy charakterystyczny pofałdowany dach.To właśnie jemu Rotunda zawdzięcza swój przydomek - nazywana jest "czapką" lub "wężykiem generalskim". Projekt pracowni Gowin&Siuta, wybrany trzy lata temu w konkursie, zakłada odtworzenie zarówno formy dachu, jak i pierwotnej bryły.
Zastosowanie szkła ma zacierać granice między wnętrzem i otoczeniem Rotundy. Zamiast ciemnych ścian mają się pojawić przezroczyste przeszklenia otwierające budynek na miasto. Pod warunkiem, oczywiście, że nie zostaną zaklejone wielkoformatowymi reklamami, co zdarzało się do tej pory nagminnie. W roku 2014 właściciel budynku Bank PKO otrzymał tytuł Miastoszpeciciela za częste przysłanianie rotundy wielki płachtami reklamowymi.
Staraliśmy się odpowiedzieć na oczekiwania społeczne, mając na uwadze też to, żeby przywrócić budynkowi jego pierwotny charakter, jego lekkość, dostępność i otwartość. Podstawowym założeniem było zachowania gabarytów i charakteru budynku w stanie niezmienionym. Tak, żeby nowo powstały obiekt nie odbiegał od tego, który mocno już zakorzenił się w świadomości warszawiaków – opowiada architekt Bartłomiej Gowin.
Projekt Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siuty przewiduje otwarcie Rotundy, tak by zaczęli ją odwiedzać nie tylko klienci banku. PKO BP zdecydował o przeznaczeniu części powierzchni okrągłego gmachu na funkcje społeczne. Taką potrzebę zasygnalizowali sami warszawiacy, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych wiosną 2013 roku. Na cele publiczne przeznaczono pierwsze piętro, czyli 1/3 powierzchni, w sumie 500 metrów kwadratowych, na których zostanie otwarty dla wszystkich tzw. Salon Miejski. Bank ma zająć parter i kondygnację podziemną.
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądał Salon Miejski na pierwszym piętrze. Mówi się o utworzeniu w tym miejscu galerii, kawiarni lub informacji turystycznej. PKO BP wciąż rozmawia na ten temat ze stołecznym ratuszem.
Przebudowa placu wokół Rotundy - więcej zieleni
Zmianie ma ulec również plac wokół wybudowanej na nowo Rotundy. Powierzchnia zostanie wyłożona granitowymi płytami, a wokół zostaną zasadzone drzewa. Nie ma ich na przedstawianych przez nas wizualizacjach. Ta zmiana została wprowadzona na etapie przygotowywania projektów wykonawczych. Decyzja zaprojektowania strefy zielonej wynika z uwag, jakie do projektu przebudowy zgłaszali mieszkańcy.
Nowa koncepcja zagospodarowania placu wokół Rotundy zakłada również wybudowanie amfiteatralnych schodów od strony Domów Centrum prowadzących do podziemnej kondygnacji. Ich ściany i otoczenie mają zostać obsadzone zielenią, która przetrwa zimę.
ZOBACZ WIZUALIZACJE i ZDJĘCIA ROTUNDY >>>
- Więcej o:
Nowa Hala Koszyki - bazar bon ton
Ambasady w Warszawie - TOP 10 architektonicznych perełek
To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu