Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brutalne piękno - nowe wycinanki od Zupagrafika

red

Fascynacja architekturą bloku wschodniego zaowocowała nową serią wycinanek przygotowaną w studiu graficznym Zupagrafika.

Brutal East to komplet ilustrowanych wycinanek poświęconych architekturze Europy Środkowo-Wschodniej. W najnowszej kolekcji znalazły się budynki zaprojektowane w duchu brutalizmu, w których surowy, szary beton gra pierwsze skrzypce.

Brutalizm ma wielu krytyków, ponieważ kojarzy się zwykle z szarzyzną, powtarzalnością form i niedbałym wykonaniem. Na wielu budynkach zaprojektowanych w stylistyce brutalizmu ciąży odium komunizmu, co z pewnością nie przysparza im sympatyków. Choć trend zaczyna się powoli odwracać. Architekci spoglądają na architekturę zza żelaznej kurtyny świeżym okiem i doceniają wypracowane przez poprzedników rozwiązania. Powstaje wiele świetnych realizacji z użyciem betonu w czystej postaci, a odrzucony niegdyś kierunek, ponownie staje się źródłem inspiracji.

Autorzy serii "Brutal East" Martyna Sobecka i David Navarro dostrzegają surowe piękno architektury bloku wschodniego, która powstawała począwszy od lat 60. aż do lat 80. XX wieku. Swoje spostrzeżenia przenoszą na projekt wycinanek, z których można złożyć własne modele charakterystycznych dla brutalizmu budynków. W najnowszej serii pojawiły się wrocławskie sedesowce, Dom Sowietów w Kaliningradzie, Wschodnia Brama Belgradu, Wieżowiec "Romanita" w mołdawskim Kiszyniowie, Bloki Novosmolenskaya w Petersburgu, Osiedle z Wielkiej Płyty JiĹžní Mesto w Pradze oraz Hala Sportowa Rumai w Wilnie.
Komplet wycinanek dostępny jest na stronie studia Zupagrafika.

Zupagrafika

Zupagrafika to niezależne wydawnictwo oraz pracownia grafiki kreatywnej, założona w 2012 roku przez hiszpańsko-polski duet - Davida Navarro i Martynę Sobecką w Poznaniu. Zupagrafika w szczególny sposób związana jest z Polską Szkołą Plakatu, powojenną modernistyczną architekturą, typografią oraz papierem. Studio specjalizuje się w plakacie, projektowaniu drukowanych publikacji oraz grafice stosowanej w architekturze.

Od początku swojej działalności, Zupagrafika tworzy, ilustruje, projektuje oraz wydaje cieszące się międzynarodowym uznaniem serie architektonicznych wycinanek.  „Blokografia" (2012), „Blok Wschodni" (2014), „Brutal London" (2015), „Blokoshka"  (2016), „Paris Brut" (2016), czy „Brutal East” (2017) przedstawiają nasze ulubione przykłady brutalizmu i modernizmu byłego Bloku Wschodniego i nie tylko. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Brutalne piękno - nowe wycinanki od Zupagrafika