Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

red

Michał Krasucki - warszawski konserwator zabytków - wydał decyzję o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy PKO. Jednocześnie zaprosił architektów, którzy opracowali projekt odbudowy Rotundy na konsultacje, by przedyskutować koncepcję architektoniczną w celu zachowania oryginalnej konstrukcji szkieletowej pawilonu.

15.03.2017 Warszawa , Rondo Dmowskiego , skrzyzowanie ul. Marszalkowska / Al. Jerozolimskie . Rotunda PKO podczas wyburzania , widać wnetrze budynku . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: architektura modernizm
Rozbiórka Rotundy
FRANCISZEK MAZUR

Po rozpoczęciu demontażu słynnego okrąglaka oczom warszawiaków ukazała się oryginalna konstrukcja szkieletowa modernistycznego pawilonu. Okazało się, że Rotunda posiada oryginalny szkielet opracowany w latach 60. przez inżynierów Stanisława Więcka i Włodzimierza Wojnowskiego. Przypominamy, że projekt architektoniczny pawilonu przygotował Jerzy Jakubowicz. Wcześniej myślano, że konstrukcja została zniszczona w skutek wybuchu gazu, który miał miejsce w 1979 roku. Na podstawie przesłanek o złym stanie technicznym i niezachowaniu oryginalnego szkieletu została wydana zgoda na rozbiórkę budynku - podpisał ją dwa lata wcześniej ówczesny konserwator zabytków Piotr Brabander. W uzasadnieniu decyzji z 20 styczniu 2015 roku czytamy:

Konstrukcja obecnego budynku nie jest oryginalna i powstała w wyniku odbudowy obiektu po zniszczeniu, jakiemu uległ on w roku 1979, po wybuchu gazu. Ponadto, jak wynika z cytowanej dokumentacji projektowej, przewiduje ona odtworzenie w zakresie konstrukcji budynku Rotundy w analogicznej formie do stanu obecnego.

Jednak po rozpoczęciu demontażu okazało się, że oryginalna konstrukcja przetrwała. W związku z czym Michał Krasucki zdecydował o zatrzymaniu rozbiórki, by w ostatniej chwili ocalić charakter modernistycznego pawilonu będącego integralną częścią krajobrazu miasta. Konserwator zabytków dodaje, że nie zależy mu na blokowaniu inwestycji, ale na ochronie oryginalnej substancji, dlatego też zaprasza do rozmowy architektów - autorów projektu nowej warszawskiej Rotundy.

Więcej o planach wybudowania nowej rotundy i przebudowie Ronda Dmowskiego przeczytasz tu >>>

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ROZBIÓRKI ROTUNDY >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora