Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Milion złotych na pozytywne zmiany w miastach

red

Rozpoczyna się kolejny etap programu LECHSTARTER, w którym do rozdysponowania jest milion złotych na realizację lokalnych pomysłów zmieniających polskie miasta - integrujących ludzi i uatrakcyjniających miejską przestrzeń.

Ruszyło głosowanie na najlepsze miejskie inicjatywy i projekty. Do rozdysponowania milion złotych.
Ruszyło głosowanie na najlepsze miejskie inicjatywy i projekty. Do rozdysponowania milion złotych.
mat. prasowe

W ramach programu LECHSTARTER codziennie można głosować na wyłonione przez jury pomysły, wybierając jeden projekt z kategorii grantów i mikrograntów. Ogłoszenie wyników nastąpi już w maju. Wtedy poznamy 15 zwycięskich inicjatyw zmieniających oblicze przestrzeni miejskiej, na których realizację Leszek Chmielewski przeznaczy aż milion złotych (5 grantów po 100 tysięcy złotych i 10 mikrograntów po 50 tysięcy złotych).

Główną ideą tegorocznej edycji LECHSTARTERA są inicjatywy, które będą integrowały mieszkańców i odpowiadały na ich potrzeby. Leszek Chmielewski wspiera kreatywność i chęć działania, dlatego wśród wybranych 44 projektów są pomysły, które pozytywnie wpłyną na ludzi i ich miasto: zapewnią nową przestrzeń, miejsca spotkań i warsztatów, wprowadzą innowacyjne rozwiązania ułatwiające życie lub stworzą ciekawe inicjatywy kulturalne.

Każdy projekt z tej puli zasługuje na to, by został zrealizowany, ale to mieszkańcy wybiorą 15 zwycięzców. Milion złotych od Leszka czeka — zachęca do głosowania Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora akcji. Do etapu głosowania trafiły 44 inicjatyw z trzech obszarów tematycznych: nowa miejska przestrzeń, innowacje dla ludzi i miast, miejskie akcje i kooperacje. Ich selekcji spośród blisko 300 zgłoszeń z całej Polski dokonało jury w składzie: Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms, Filip Springer – reporter, fotograf, autor książek oraz
Yuri Drabent – ekspert w dziedzinie nowych mediów.

Wśród pomysłów pojawiły się nowe miejsca spotkań, warsztatów i integracji sąsiedzkiej, które będą się mieściły w niewykorzystywanych dotąd lokalizacjach. Zaproponowano także nowoczesne rozwiązania, które pomogą szybko uzyskać informacje o dzielnicy czy danym mieście. Mieszkańcy poszukujący miejskich aktywności takich jak festiwale, seanse plenerowe, spektakle czy koncerty także znajdą coś dla siebie.

—  Pomysłodawcy projektów nie tylko projektowali nowe przestrzenie, analizowali też niewykorzystane potencjały, jak stary pawilon czy zaniedbany plac. Moją uwagę zwróciła też silniejsza reprezentacja projektów okołoekologicznych czy stricte ekologicznych – powiedział Filip Springer, juror obszaru „Nowa miejska przestrzeń”.

Zgłoszenia do kategorii „Innowacje dla ludzi i miast” skomentował juror tego obszaru, Yuri Drabent: - Ludzie znający lokalne uwarunkowania i problemy są najlepszymi kandydatami do proponowania rozwiązań i LECHSTARTER pozwala to bardzo wyraźnie dostrzec. Finaliści pomagają efektywniej poruszać się po mieście osobom starszym przy użyciu pojazdów solarnych, zwiększają świadomość ekologiczną za pomocą nowoczesnej technologii, ale również organizują stare, dobre dancingi w zaniedbanych i niesłusznie niszczejących wnętrzach.

Do głosowania zachęca także Teresa Latuszewska-Syrda, jurorka w obszarze „Miejskie akcje i kooperacje”: - Ja rekomendowałam projekty, które były wpisane w lokalną tożsamość i odpowiadały na zdiagnozowaną wcześniej potrzebę. Ale dodatkowo w tym roku było wiele propozycji w moim przekonaniu błyskotliwych, niezwykłych,
przełamujących stereotypowe myślenie o działaniach w przestrzeni publicznej i na rzecz lokalnej społeczności.

Spośród 44 projektów biorących udział w głosowaniu internauci wybiorą 15 zwycięskich inicjatyw, głosując na stronie www.lechstarter.pl. Głosy można oddawać do 8 maja
br.

    Więcej o:

Skomentuj:

Milion złotych na pozytywne zmiany w miastach