Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architektura w służbie zdrowia [KSIĘGA PRZESTRZENI]

red
Warszawski Szpital dla Dzieci (projekt: Chmielewski Skała Architekci) - mat. prasowe

Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni jest dedykowany wciąż lekceważonemu tematowi architektury w służbie zdrowia oraz budynkom, które mają odpowiadać na potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Dachy opiekuńcze

Autorzy programu przyglądają się nowoczesnym rozwiązaniom w budowaniu szpitali oraz architekturze "silver tsunami" - związanej z procesem starzenia się społeczeństwa. Sprawdzają, dlaczego taka architektura wciąż nie powstaje w Polsce i czy ma szansę powstać.

W Księdze Przestrzeni zostaną pokazane dwa wielkomiejskie szpitale, skromny pawilon sanatoryjny, a także jedyne w Polsce osiedle TBS dedykowane osobom starszym. Uzupełnieniem tematu jest wizyta w budynku, który pomimo odmiennej funkcji, ma wiele wspólnych cech ze szpitalem — to rzadki przykład indywidualnie zaprojektowanego hotelu.

W programie zostanie przeanalizowana architektura szpitali, ośrodków zdrowia i domów opieki. Obejrzycie: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Akademii Medycznej w Gdańsku (projekt: ARCH DECO); Pawilon sanatoryjny Jesienna Rezydencja w Nałęczowie (projekt: Stelmach i Partnerzy); TBS dla osób starszych w Stargardzie (projekt: DOMINO Grupa Architektoniczna); Hotel Puro w Poznaniu (projekt: ASW Architekci); Warszawski Szpital dla Dzieci (projekt: Chmielewski Skała Architekci).

O architekturze zdrowia i opieki Bogna Świątkowska rozmawia z Jarosławem Trybusiem, a o swoim projekcie opowiada Marcin Skała z pracowni Chmielewski Skała Architekci.    

Premiera: piątek 7 kwietnia o godzinie 19.05 w TVP KULTURA

Powtórka: sobota, 8 kwietnia o godzinie 13.00

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Obejrzyj również zwiastun programu znajdujący się poniżej:

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom bez domu. Projekty schronień dla bezdomnych
Nowe Muzeum Lascaux - oprawa dla prehistorycznych malowideł
Najsłynniejsze budynki autorstwa Daniela Libeskinda

Skomentuj:

Architektura w służbie zdrowia [KSIĘGA PRZESTRZENI]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej