Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu

red
Dom jednorodzinny w Tarnowie, projekt: KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA: Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel - fot. Krystian Morawetz

Wiele pracowni ma w swoim portfolio podobne projekty. Prosty, nowoczesny, z czytelnymi odwołaniami do archetypu tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem.

A jednak to właśnie ten budynek zaskakiwał architektów najbardziej na każdym kolejnym etapie realizacji. Opanowany i nie epatujący detalem, mógłby nie wzbudzać wielkich emocji. Niewyszukana forma, elewacje z barwionego na biało betonu architektonicznego zaczerpnięte z Domu w Tatrach i charakterystyczna dla realizacji pracowni KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA projektów drewniana podbitka okapów. 

Tymczasem skala i jakość wykonania białych płyt elewacyjnych z betonu spowodowała, że bryła budynku z każdym miesiącem nabierała szlachetności i nowoczesnego wyrazu. Widząc jak połyskuje w słońcu czy odbija barwy wieczornego nieba trudno nie odnieść wrażenia, że dom wygląda jak licowany aluminiowymi panelami.

— opowiadają architekci.

Dzięki nim bryła o powierzchni 300 mkw. stała się jeszcze bardziej prosta i skromna, podkreślając głębię modrzewiowego drewna oraz naturalnego, wapiennego łupka, którym tradycyjnie obłożono podmurówkę domu. Dynamiki nadaje budynkowi nadwieszenie nad strefą wejścia. To ono sprawia, że ta na wskroś prosta bryła nabiera właściwej ekspresji.

Ukształtowanie terenu i lokalizacja domu na działce

Za sprawą zmiany ukształtowania terenu architekci rozszerzyli program funkcjonalny  domu. Budynek zaprasza gości od strony północnej - z przyziemia do reprezentacyjnego holu, a następnie schodami do części mieszkalnej na parterze. W przyziemiu od strony północnej zlokalizowany jest garaż, a w części południowej mieści się strefa z basenem i SPA. 

Dom szeroko otwiera się na ogród i sąsiadujące z nim stawy. Całość zaprojektowano tak, aby dać mieszkańcom zarówno intymność, jak i otwartą przestrzeń umożliwiającą swobodny kontakt z otaczającą naturą.

W zgodzie z otoczeniem

Na ostateczny odbiór budynku wpływa w dużej mierze jego kontekst, który tworzą domy katalogowe o typowych dla nich formach i materiałach wybudowane dookoła. Na ich tle projektowany budynek ukazuje właściwą dla tego miejsca formę zabudowy. Prostą i niewymuszoną, a przede wszystkim współgrającą z kontekstem.

Projekt: KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA, Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Sposób na kostkę. 10 niezwykłych metamorfoz domów z czasów PRL
Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty
Dom Rudy w Rudach. Cegła jako plastyczna forma wyrazu

Skomentuj:

Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej