Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź walczy o organizację EXPO w 2022 roku. Rozstrzygnięcie w połowie listopada

red

Już 15 listopada zostanie wskazane miasto, w którym odbędzie się EXPO 2022. Gra rozgrywa się m.in. o 10 milionów odwiedzających. Organizacja wystawy światowej dla Łodzi to szansa na promocję miasta i stymulację jego rozwoju.

Projekt wystawy na EXPO 2022 w Łodzi
Projekt wystawy na EXPO 2022 w Łodzi
mat. prasowe

Wystawa ma toczyć się wokół tematu rewitalizacji. Łódź ma na tym polu spore doświadczenie, którym chce się podzielić. W grze o organizację EXPO 2022 zostały jeszcze dwa miasta: Buenos Aires i Minneapolis. Starania miasta o organizację międzynarodowej imprezy wspiera rząd i prezydent, zapewniono też finansowanie na poziomie 1,8 mld złotych. Jeśli Łódź w 2022 roku stanie się organizatorem EXPO, będzie to pierwsza wystawa zorganizowana na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Atutem Łodzi jest temat i śródmiejska lokalizacja wystawy

Temat wystawy International EXPO 2022 w Łodzi - „City Re:Invented”, czyli w wolnym tłumaczeniu "miasto odkryte na nowo". Ekspozycja będzie dotyczyć kompleksowej rewitalizacji obszarów miejskich. To zagadnienie idealnie pasuje do historii i doświadczeń Łodzi, która jako miasto poprzemysłowe, realizuje obecnie jeden z największych projektów rewitalizacji w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat Łódź zdobyła ogromne doświadczenie w rewitalizacji – obudzono do życia ponad 200 fabryk, kamienic i osiedli, rozpoczęto proces rewitalizacji całych fragmentów miasta, stworzono listę aż 38 wskaźników, które są brane pod uwagę przy rewitalizacji obiektów. Dodatkowo temat wystawy wpisuje się w wyzwania przestrzenne całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ogromna ilość zdegradowanych obszarów miejskich, portowych i pofabrycznych ulega w ostatnich latach przebudowie i przemianie.

Projekt wystawy na EXPO 2022 w Łodzi
Projekt wystawy na EXPO 2022 w Łodzi
mat. prasowe

Rewitalizacja to nie tylko kwestia przekształcenia architektury

Łódź jest liderem rewitalizacji w Polsce, jednym z najszybciej zmieniających się miast w kraju, dlatego podczas EXPO chce nie tylko podzielić się doświadczeniem, ale przede wszystkim zachęcić do debaty o rewitalizacji – w aspekcie ekonomicznym, społecznym, kulturowym i środowiskowym.

My rozumiemy ją szeroko, jako podnoszenie jakości życia mieszkańców. Miasta na całym świecie stoją bowiem przed ogromnym wyzwaniem związanym z przywracaniem do życia obszarów zdegradowanych, przeludnieniem, gentryfikacją, a także suburbanizacją

— mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Wystawa EXPO 2022 w Nowym Centrum Łodzi

Oprócz tematu wystawy, atutem Łodzi są jej specyficzne uwarunkowania. Trudno znaleźć dziś na świecie miasta, w których można wybudować olbrzymią wystawę w samym centrum. Łódź jest pod tym względem unikatowa na skalę światową. EXPO w Łodzi byłoby też powrotem do organizacji tego typu wystaw w centrach miast. Ponadto w 150-letniej historii Wystaw Światowych żadna z poprzednich edycji nie została zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie bez znaczenia jest również kwestia dobrej lokalizacji Łodzi - centrum Europy, miasto znajdujące się na skrzyżowaniu autostrad, z lotniskiem oddalonym o godzinę drogi od wystawy.

Jeśli organizacja EXPO 2022 zostanie przyznana Łodzi wystawa zostanie rozmieszczona na 25 hektarach wokół nowego dworca Łódź Fabryczna
Jeśli organizacja EXPO 2022 zostanie przyznana Łodzi wystawa zostanie rozmieszczona na 25 hektarach wokół nowego dworca Łódź Fabryczna - teren ten zaznaczono na mapie
mat. prasowe

Komin z cegły i szkła, czyli projekt wystawy

W ramach tematu City Re:Invented na EXPO 2022 planowanych jest aż 11 stref tematycznych, m.in. „CityZen”, „Urban Hereos” i „City Beats”. Część „Home in The City” poświęcona będzie zacieraniu się granic pomiędzy częścią prywatną a publiczną, zaś Metamorphosis Tower to wieża, która stworzona zostanie przy samym wejściu na teren wystawy – ma symbolizować transformację Łodzi – ceglany komin będzie płynnie przechodził w szklany, symbolizując zasilanie miasta czystą energią z ogniw fotowoltaicznych.

EXPO stanowić ma pomost łączący historię Łodzi z jej przyszłością, tkankę miasta niegdyś przeciętą przez linię kolejową oraz miasto z jego mieszkańcami. Symbolem tego spinania będzie skrzyżowanie Osi Miasta (City Avenue), gdzie dominują rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w dużej skali (osie, dominanty, pierzeje) oraz Osi Mieszkańca (Citizen Alley) z przestrzenią dostosowaną do skali człowieka (mała architektura, detale, wnętrza podwórek)

– opisuje Jocelyn Fillard, International Architecture Director Sud Architekt Polska.

Nowy koncept urbanistyczny miasta powstanie na obszarze 25 hektarów w samym centrum Łodzi w kwadracie ulic Kilińskiego, Tuwima, Kopcińskiego i Narutowicza, w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnej stacji kolejowej Łódź Fabryczna. Obszar wystawy ma być częścią powstającego tzw. Nowego Centrum Łodzi, czyli terenu w okolicy nowego Dworca Łódź Fabryczna. Obecnie istnieją tu już biurowce Nowa Fabryczna, Przystanek mBank oraz zrewitalizowane budynki EC1 Łódź. Na wystawę goście będą wchodzić bezpośrednio z dworca Łódź Fabryczna, a jej część będą tworzyć budynki na terenach pofabrycznych i pomagazynowych. Centralnym punktem ma się stać rynek Kobro.

Inwestycje na czas wystawy będą realizowane wspólnie przez rząd i miasto. Wydatki spółki celowej na przygotowanie terenu zostaną zbilansowane przez komercjalizację terenów po wystawie. Tereny wystawy są niezwykle atrakcyjne pod kątem inwestycyjnym - na okolicznym obszarze kończony jest biurowiec mBanku, rewitalizowane są też kompleks pofarbyczny Monopolis z 1902 roku, planowany jest też obiekt wielofunkcyjny firmy Ghalmco (20-hektarowa działka kupiona od miasta za kwotę 85 mln zł).

ZOBACZ PROJEKT WYSTAWY I ZDJĘCIA ZREWITALIZOWANYCH BUDYNKÓW >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Łódź walczy o organizację EXPO w 2022 roku. Rozstrzygnięcie w połowie listopada