Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w Złotnikach - połączenie stodoły i bryły z płaskim dachem [PROJEKT]

Redakcja

Dom został zaprojektowany w Złotnikach - malowniczej okolicy pod Mielcem. Tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb stały się naturalnym tłem dla projektu.

Działka ma regularny kształt prostokąta. Dojazd do niej znajduje się od strony zachodniej. Jest to jeden z kilku aspektów, który wpłynął na proces projektowy i kompozycję funkcjonalno-przestrzenną domu.

Bryła budynku została zlokalizowana w odległości 4 metrów od północnej i wschodniej granicy działki, a sięga w zasadzie do połowy jej długości. Architektom zależało na przeznaczeniu jak największej części terenu na zieleń ogrodową przed domem od strony południowej.

Schemat: dom w Złotnikach.
Schemat: dom w Złotnikach.
projekt: MEEKO Architekci

Układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń w domu to wynik decyzji projektowych odnoszących się do stron świata, zalet i mankamentów działki oraz wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami. Ustalony układ został zaakcentowany zróżnicowaniem brył budynku. Prostopadłościenna forma w parterze dedykowana jest funkcjom dziennym, rekreacyjnym i technicznym. Drugim elementem jest bryła ze ściętym dwuspadowym dachem położona na prostopadłościanie niczym odrębny element – mały domek. Przeznaczona jest ona na sypialnie domowników.

Kontrast między bryłami podkreślono doborem materiałów wykończeniowych. Przyziemie zostanie otynkowane na biało, a od strony południowo-zachodniej pas dużych przeszkleń zostanie dopełniony ciepłymi akcentami desek cedrowych. Domek na piętrze jest pokryty elegancką antracytową blachą łączoną na rąbek stojący na połaciach dachowych i ścianach. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskano jednolitą strukturę bryły. Wspólnym mianownikiem dla dwóch części domu jest stolarka okienna w kolorze antracytowym, łączona w horyzontalne pasma dopełniające formę domu. W przyziemu zaprojektowano duży, zadaszony taras. Znajduje się on w narożnej niszy o idealnej ekspozycji. Jest zewnętrznym przedłużeniem jadalni i salonu. Będzie można go używać niezależnie od warunków atmosferycznych.

Makieta domu w Złotnikach.
Makieta domu w Złotnikach.
Projekt: MEEKO Architekci, model: MODEL Design - Makiety architektoniczne

Architektura domu w Złotnikach jest przykładem zbalansowanego połączenia dwóch form: tradycyjnej stodoły oraz nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Dom będzie energooszczędny i zostanie wyposażony w nowoczesne technologie monitujące oraz sterujące ogrzewaniem, wentylacją mechaniczną i energią -  zarządzanie domem będzie możliwe za pomocą tabletu. Inteligentny dom w Złotnikach jest w trakcie budowy.

Projekt MEEKO Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec

Powierzchnia: 262 m2, Rok: 2017

Status: W budowie; Wizualizacje: MPVIS

Model: MODEL Design – Makiety architektoniczne

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w Złotnikach - połączenie stodoły i bryły z płaskim dachem [PROJEKT]