Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Tak będzie wyglądała Wyspa Spichrzów w Gdańsku

JB
II etap inwestycji Granaria na Wyspie Spichrzów w Gdańsku - Immobel Poland

Znamy projekt zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w stolicy Pomorza. Architekci z warszawskiego biura Mąka Sojka zaplanowali budynki mieszkalne i biurowe, a także hotel i zadaszony pasaż.

Ponad 70 lat czekania

Wyspa Spichrzów to jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Gdańsku. Mimo dużego potencjału, teren przez dziesiątki lat stał praktycznie pusty. Teraz sytuacja się zmienia - w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem konsorcjum firm Multibud i Immobel Poland powstaje tam osiedle Granaria.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod zabudowę na Wyspie Spichrzów miała miejsce w marcu 2017 roku - 72 lata po tragicznych atakach armii radzieckiej. W chwili obecnej trwa budowa pierwszego etapu inwestycji - hotelu oraz 100 mieszkań. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia RKW z Düsseldorfu.

Przedsiębiorstwa pierwotnie planowały podzielenie inwestycji na 5 etapów w założeniu jeden kwartał = jeden etap. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu ze względów logistycznych. Z tego powodu drugi i ostatni etap obejmie aż 0,5 tys. mieszkań, kolejny hotel, biurowce i zagospodarowanie przestrzeni publicznych.

Zainspirowane spichlerzem

Autorzy koncepcji architektoniczno-urbanistycznej drugiego etapu Granarii, Maciej Mąka i Radosław Sojka (Mąka Sojka Architekci), postanowili kontynuować założenia  biura RKW z pierwszego etapu. Projekt nie jest w 100% ostateczny - wygląd poszczególnych budynków może jeszcze ulec delikatnym zmianom, jeśli miejski konserwator zabytków wniesie uwagi.

Zabudowa od strony ul. Chmielnej i mariny będzie nowoczesna, choć powściągliwa - detale i zdobienia będą minimalistyczne i geometryczne. Projektanci jako główną inspirację dla tej części inwestycji wymieniają zabytkowy budynek Spichlerza Królewskiego.

Budowle przy ul. Stągiewnej będą bardziej konserwatywne. Konserwator zabytków zalecił bowiem zaprojektowanie elewacji nawiązujących do kamienic z XIX wieku. Nieprzypadkowa w tym miejscu będzie również kolorystyka. Najjaśniejsze budynki znajdą się na końcu cypla, a im bliżej ulicy Stągiewnej, tym materiały będą stopniowo ciemniejsze.

Żywa przestrzeń publiczna

Partery wszystkich zabudowań zostaną przeznaczone na lokale usługowe, głównie gastronomiczne - restauracje czy kawiarnie. Inwestor planuje również budowę całorocznego pasażu. Zadaszona przestrzeń ma być ogólnodostępna. Będzie się ona ciągnęła się od ul. Stągiewnej aż do istniejącej zabudowy przy ul. Pożarniczej. Nad pasażami znajdzie się wewnętrzny zielony dziedziniec dla mieszkańców i gości hotelowych.

Budowa ma zacząć się na początku 2019 roku, a całość inwestycji ma zostać oddana do użytku jesienią 2022 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom o unikalnym kształcie z widokiem na Zatokę Gdańską
Makabryła zamiast budynku LOT-u w Gdańsku? Gdańszczanie są podzieleni
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Skomentuj:

Tak będzie wyglądała Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej