Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koniec wielkiej płachty na Hotelu MDM. Wraca oryginalny wygląd zabytku

JB

Remont kultowego Hotelu MDM przy pl. Konstytucji w Warszawie dobiega końca. Przywrócenie oryginalnego wyglądu socrealistycznej fasady budynku konsultowano z miejskim konserwatorem zabytków.

17.08.2018 Warszawa , Plac Konstytucji . Hotel MDM po remoncie elewacji . Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: manual elewacja remont plac konstytucji socrealizm hotel front budynek
Remont hotelu MDM dobiega końca.
MACIEK JAŹWIECKI

Od kwietnia 2017 cały obszar Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) w Warszawie podlega ochronie konserwatorskiej. Szczytowe osiągnięcie warszawskiego socrealizmu z lat 50. obejmuje łącznie 66 budynków.

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa jest skupiona wokół pl. Konstytucji. jego południową pierzeję domyka Hotel MDM. Obiekt wzniesiono w latach 1952-1954 wedle projektu Józefa Sigalina, Stanisława Jankowskiego, Jana Knothe i Zygmunta Stępińskiego. Komuniści chcieli, aby hotel był o kilka pięter wyższy, tak aby zasłonić wieżę kościelną przy pl. Zbawieciela, jednak ostatecznie zrezygnowano z tych planach.

Przez kilkanaście ostatnich lat budynek był zaniedbany, a przechodnie nie mieli okazji podziwiać jego oryginalnego wyglądu, bowiem elewacja była zakryta reklamami wielkoformatowymi. Na szczęście budynek doczekał się remontu i znowu zabłyśnie swoim niegdysiejszym blaskiem, bowiem płachty reklamowe znikną na zawsze. W chwili obecnej demontowane są ostatnie rusztowania.

Finalny wygląd budynku będzie nawiązywał do historycznego projektu z lat 50. Została wykonana wnikliwa analiza stratygraficzna, w trakcie której zbadano skład tynków i piaskowca, dzięki czemu hotel odzyska pierwotną kolorystykę fasady – jasnoszarą. W latach 50. mieniła się ona dodatkowo opiłkami marmuru i miki

- mówiła w rozmowie z „Gazetą Stołeczną” na chwilę przed rozpoczęciem  Agnieszka Naumiuk z Hoteli Syrena, właściciela hotelu MDM.

    Więcej o:

Skomentuj:

Koniec wielkiej płachty na Hotelu MDM. Wraca oryginalny wygląd zabytku