Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zamalowali PRL-owskie murale na Targowej. Reklamy Fotonu i Jubilera przestały istnieć

Redakcja Pressland/WG
PRL-owskie reklamy z ul. Targowej 15 zostały zamalowane. - Fot. kolaż bryla.pl (z lewej: screen z Google Maps; z prawej: zamalowane murale)

Kilka dni temu, ze szczytowych ścian kamienic przy Targowej 15 na warszawskiej Pradze Północ, zniknęły charakterystyczne PRL-owskie murale. Chociaż zabiegano o objęcie ich ochroną konserwatora zabytków, reklamy dawnych marek Jubiler i Foton zostały zamalowane.

Wielkie reklamy, malowane na ścianach bloków i kamienic były powszechne w czasach PRL. Dziś coraz rzadziej można je spotkać w miejskim krajobrazie. Malowidła na ścianach kamienicy przy ul. Targowej 15, powstały prawdopodobnie w latach 70. ubiegłego wieku. Reklamy błon fotograficznych Warszawskiego Zakładu Fotochemicznego "Foton" oraz wyrobów producenta biżuterii i zegarków "Jubiler" były jednymi z ostatnich PRL-owskich murali, które zachowały się w Warszawie. Niestety, kilka dni temu zostały zamalowane.

Kamienica przy Targowej 15 w Warszawie. - Fot. Wiktoria Głodowska

W maju 2019 roku praskie stowarzyszenie Dla Pragi wystosowało wniosek do Jakuba A. Lewickiego - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, o wpis do rejestru murali reklamowych z lat 60. i 70. XX w. Ubiegano się o objęcie ochroną malowideł przy Targowej 14 (Totolotek), Targowej 15 (Foton i Jubiler) i Targowej 22 (Muchozol, Molozol i Sanitozol). Wcześniej, w marcu Wojewódzki Konserwator zadeklarował chęć ocalenia murali. Pod jednym z wpisów Stowarzyszenia na FB pojawił się jego komentarz  "Gorąco popieram ochronę tych zabytków. Będę wpisywał je do rejestru zabytków, co trwale uchroni je przed zniszczeniem". Niestety, kilka dni temu PRL-owskie murale pokryła warstwa szarej farby.

Kamienica przy Targowej 15 powstała w 1928 roku. Została zaprojektowana przez warszawskiego architekta Juliusza Nagórskiego. Przetrwała II wojnę światową. Kamienica jest w układzie urbanistycznym wpisanym do rejestru, dlatego na zamalowanie (i malowanie nowych) murali trzeba mieć zgodę wojewódzkiego konserwatora. Taka zgoda została wydana (wg. informacji z dzielnicy Praga Północ) 25 czerwca 2019 r.

Dziś murale przy Targowej 25 możemy oglądać na starych fotografiach i Mapach Google:

Udostępnij

Przeczytaj także

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?

Polecane

W Warszawie powstała ścieżka dla wpatrzonych w smartfony
Miejskie źródełka z warszawską kranówką już działają. Poidełka nawiązują kształtem do Grubej Kaśki
Przebudowa warszawskiej linii średnicowej według koncepcji Kuryłowicz & Associates i Torprojekt

Skomentuj:

Zamalowali PRL-owskie murale na Targowej. Reklamy Fotonu i Jubilera przestały istnieć

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej