Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Tu było, tu stało - Ściana Wschodnia [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

red
Pasaż Śródmiejski - Tu było, tu stało, NAC

Drugi z tegorocznych spacerów z serii Tu było, tu stało odbędzie się 7 maja, a bohaterem spaceru tym razem będzie warszawska Ściana Wschodnia.

Jak wyglądało centrum Warszawy bez Ściany Wschodniej? Jaki wpływ na okolicę miała budowa Pałacu Kultury i Nauki? Jaką rolę w przestrzeni Warszawy pełni ulica Marszałkowska? Podczas spaceru uczestnicy poznają koncepcje projektowe i historię jednego z nielicznych całkowicie zrealizowanych założeń urbanistycznych w Śródmieściu. Zapoznają się z założeniami i będą mogli porównać je z tym co powstało. Dowiedzą się także jaki wpływ na projekt miały światowe tendencje tworzenia centrów handlowych, okres realizmu socjalistycznego oraz rewitalizacja z 2006 roku.

Spacer poprowadzi Tomasz Siwiec – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Członek Zarządu Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, architekt w pracowni architektoniczno konserwatorskiej „Fronton” specjalizującej się w konserwacji zabytków w tym zabytków Warszawy.

Tematyka spacerów dotyczy interesującego dziedzictwa kulturowego dzielnicy i jest związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.” . Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje si ę w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

Spacery prowadzą znani i cenieni architekci, historycy sztuki i varsavianiści: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt).

Spacerom architektonicznym towarzyszy konkurs fotograficzny dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Zaproszeni s ą do niego uczestnicy wycieczek, którzy w ich czasie sfotografuj ą ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyślą zdjęcia na wskazany adres email: tubylotustalo@gmail.com. Najlepsze zdaniem organizatorów fotografie zamieszczone zostaną na liczącej ponad 110 tys. fanów stronie Tu było, tu stał o na Facebooku. Autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają nagrody książkowe.

Najbliższy spacer: Ściana Wschodnia
07.05.2016 r. (sob.), godz. 12
Prowadzenie: Tomasz Siwiec
Start: przed kinem Atlantic

Więcej informacji na stronie wydarzenia na facebooku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Teatr, który miał być stacją metra - mniej znane atrakcje Warszawy [TOP 10]
Cały świat projektuje Rotundę. Najlepsze projekty konkursowe rewitalizacji warszawskiej ikony
Koniec warszawskiego Sezamu

Skomentuj:

Tu było, tu stało - Ściana Wschodnia [SPACER ARCHITEKTONICZNY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej