Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards

red

Archi Word Academy Awards to międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty studenckie organizowany co dwa lata. W jury konkursu zasiadały takie sławy jak Zaha Hadid, Daniel Libeskid, Kengo Kuma czy Thomas Herzog. Spośród 12 wyłonionych zwycięzców, jedynym nagrodzonym Polakiem jest Maciej Warot.

Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Archi-World Academy Awards 'Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie' - projekt Maciej Warot
Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Archi-World Academy Awards 'Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie' - projekt Maciej Warot.
wiz. Maciej Warot

Przewodniczącym dwóch poprzednich edycji był profesor Juhani Pallasmaa. Na tegoroczną edycję, pod hasłem "Responsible Future Architecture", spłynęło blisko 2 tysiące prac.

Nowa wizja miasta - połączyć zalety wielkiego miasta z życiodajną zielenią wsi

Nagrodzona praca dyplomowa Macieja Warota wpisuje się w nowe tendencje myślenia o przestrzeni miejskiej. Wizja osiedla mieszkalnego połączonego z ogrodami działkowymi i utworzoną pomiędzy budynkami strefą wspólną realizuje dwa kluczowe postulaty nowoczesnej organizacji przestrzeni. Po pierwsze, kładzie akcent na tworzenie miejsc sprzyjających integracji mieszkańców, po drugie realizuje idee zakładania i prowadzenia miejskich farm. Zielone strefy oczyszczają powietrze, co ze względu na smog zawieszony nad polskimi miastami, ma niebagatelne znaczenie. Choć oczywiście miejskie ogrody nie są jednym środkiem prowadzącym do  rozwiązania palącego problemu zanieczyszczeń, które na co dzień wdychamy.

"Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie"

Praca dyplomowa "Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie” stanowi próbę odpowiedzi na zagadnienie roli współczesnego sposobu mieszkania w mieście. Przy rosnących potrzebach mieszkaniowych, coraz wyższym stopniu izolacji osiedli deweloperskich, dużej liczbie anonimowych przestrzeni publicznych oraz dynamicznym i zmiennym stylu życia w mieście - projekt proponuje organizację życia w zespole mieszkaniowym dla dedykowanych grup społecznych. W istniejącym kontekście Rodzinnych Ogródków Działkowych na osiedlu Katowice Bogucice, zespół „Domu w Katowicach” to nie tylko projekt architektoniczny, lecz również próba zaprojektowania życia w strukturze społecznej za pomocą architektury.

Projekt został opracowany w duchu mieszkalnictwa posiadającego własne ogrody, przestrzenie współdzielone, miejsca pracy czy przyjazne przestrzenie publiczne. Najważniejszym aspektem projektowanego zespołu jest ujęcie mieszkania w dwie podstawowe kategorie: mieszkanie jako zbiór czynności oraz mieszkanie jako przestrzeń, konkretne miejsce.

Idea domu kompilacyjnego

Połączenie tych dwóch pojęć daje w efekcie koncepcję domu kompilacyjnego  - miejsca do życia rozpatrywanego tak przez pryzmat struktury społecznej, jak i mieszkania, gdzie przestrzeń warunkowana jest przez czynności i potrzeby zróżnicowanych grup mieszkańców. W ten sposób powstaje zespół przenikających się miejsc o różnych znamionach prywatności i otwarcia. Połączone domy kompilacyjne, uzupełnione o wspólnie dzielone ogrody tematyczne wraz z funkcjami komplementarnymi, miejscami spotkań wspólnoty i placem społecznym, tworzą eksperymentalne założenie miejsca do życia w samym sercu Katowic.

ZOBACZ NAGRODZONY PROJEKT >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards