Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

"Muzeum szklanych domów". Wystawa o nowoczesnej architekturze Warszawy

Red.
Muzeum Szklanych Domów - Wolskie Centrum Kultury

Na warszawskiej Woli powstaje otwarta wystawa "Muzeum szklanych domów" o modernistycznych projektach osiedla na Kole i przedwojennych realizacjach w Polsce wyrażających spełnienie nowoczesnej niepodległości. Będzie to również miejsce refleksji o nowoczesności, zdolności do marzenia o dobrze zaprojektowanym domu, mieście, państwie i swoim własnym życiu. Wernisaż wystawy odbędzie się już 11 listopada!

Na Kole

„Muzeum szklanych domów” powstanie w miejscu wyjątkowym. Przestrzenią wystawy stanie się pierwsze piętro zabytkowego budynku Centrum Kultury kolonii Osiedla TOR z 1935 roku – jedynego domu kultury w Warszawie mieszczącego się i działającego bez przerwy w tym samum miejscu od lat trzydziestych. Budynek Wolskiego Domu Kultury jest częścią wieloletniej historii Koła. Zarówno on, jak i całe osiedle, było rodzajem spełnienia „marzenia o szklanych domach”. Nawet nie tyle osiedla nowoczesnej architektury, co miejsca zaprojektowanego jako sprawiedliwe społecznie - opłata za mieszkanie była na miarę ówczesnej pensji robotnika, a obok działała szkoła, pracował lekarz, czy istniał dom kultury.

Dom opowieści

Główna ekspozycja powstanie przede wszystkim we współpracy z mieszkańcami i zostanie wzbogacona o elementy multimedialne. Ta część wystawy pozostanie jednak otwarta na zmiany, uzupełnienia i współopowiadanie historii, zachowując swój laboratoryjny charakter. Drugą częścią wystawy będzie przestrzeń mikropowieści – miejsc, w których można będzie usiąść na meblach z różnych epok, dotknąć spełnionych marzeń, a także wziąć udział w eksperymentach o nowoczesności, czy podjąć refleksję nad jej paradoksami.

Przez blisko miesiąc ekipa Wolskiego Centrum Kultury zbierała unikalne zdjęcia i nagrania mieszkańców osiedla Koło. Wspomnienia, dokumenty, archiwalne fotografie pokazują życie społeczne i codzienne na osiedlach Koło –ukazują wspólnotowy i społeczny wymiar nowoczesnej architektury i wielki przełom, jakim były modernistyczne inwestycje z lat trzydziestych, których celem była demokratyzacja i budowanie sprawiedliwego społeczeństwa

– mówi Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.

Syrenka pędzla Picassa

Wystawę zaprojektuje Karolina Chyziak-Włodarczyk oraz Studio Lekko. Skupiona będzie wokół historii osiedli wzdłuż ulicy Obozowej – Osiedla Banku Gospodarstwa Krajowego zaprojektowanego m.in. przez Stanisława i Barbarę Brukalskich, Piotra Kwieka, Tadeusza Sieczkowskiego, Osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych, a także osiedla autorstwa małżeństwa Syrkusów. Wszystkie znajdują się na terenie osiedla na Kole, czyli jednego z najlepszych przykładów projektów mieszkalnictwa społecznie zaangażowanego w duchu demokratyzowania dostępu do godnych warunków życia.

To symbol warszawskiej nowoczesności, marzeń o równych szansach i sprawiedliwym społeczeństwie. To właśnie tutaj, w 1948 roku, Pablo Picasso w jednym z mieszkań narysował Syrenkę, której zamiast miecza wręczył młotek - artysta był pod dużym wrażeniem funkcjonalności wznoszonych budynków i wykorzystania budowlanego mielonego gruzu ze zburzonego miasta.

Archiwalia i instalacje

Razem z mieszkańcami Warszawy, a także Maciejem Pałką i Maciejem Połynko, stworzyliśmy niezwykłą instalację artystyczną o warszawskich marzeniach o szklanych domach

– opowiada Hanna Radziejowska.

Wśród ekspozycji „Muzeum szklanych domów” znajdą się m.in. oryginalne plany budynków, zdjęcia pokazujące życie codzienne na osiedlu oraz archiwalne dokumenty mieszkańców. Wątki, które poruszą organizatorzy wystawy, to m.in.: więzi sąsiedzkie, spędzanie wolnego czasu, rolnicza historia okolic, II wojna światowa i ratowanie Żydów na Kole czy Wola w kontekście innowacyjnych osiedli. Warto również wspomnieć, że jednym z eksponatów będzie specjalny obiekt, który powstał już wcześniej, podczas śniadania sąsiedzkiego i warsztatów architektonicznych.

To będzie pokój światłoczuły - pokój z marzeniami. Instalacja audiowizualna powstała w oparciu o rozmowy z mieszkańcami Woli, wspomnienia, historie, małe i duże marzenia, a także topografię dzielnicy

– zapowiada Maciej Pałka, twórca warstwy wizualnej i legenda lubelskiej sceny komiksowej.

Gdzie i kiedy?

Muzeum będzie miało swoją siedzibę w Wolskim Centrum Kultury przy ul. Obozowej 85 w Warszawie. Wystawa ma charakter stały i nie ma ograniczenia czasowego. Wstęp wolny. Wernisaż odbędzie się 11 listopada o godz. 18:00. W listopadzie wystawa będzie otwarta w dniach: wtorek-sobota, godz. 12:00-18:00.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?
Nowości od BMI ICOPAL - produkty do izolacji dachów
Powerhouse Telemark - biurowiec z dodatnim bilansem środowiskowym

Skomentuj:

"Muzeum szklanych domów". Wystawa o nowoczesnej architekturze Warszawy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej