Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]

Redakcja Pressland/WG
Książka 'Nowohucka telenowela' Renaty Redłowskiej [BRYŁA CZYTA] - Fot. Wiktoria Głodowska

"Nowohucka telenowela" to zbiór reportaży o ludziach, którzy żyli w Nowej Hucie. O ich marzeniach, planach, tęsknotach i codziennym życiu. Łączyło ich miejsce - idealne socjalistyczne miasto.

W czerwcu 1949 roku, równo 70 lat temu, na pola na terenie wsi Mogiła pod Krakowem, wjechały maszyny. Rozpoczęła się budowa Nowej Huty - osiedla dla pracowników pobliskiego kombinatu metalurgicznego. Na wywłaszczonych rolnikom żyznych ziemiach zaczęło powstać idealne miasto socjalizmu - z miejscami do pracy, mieszkania, nauki, rozrywki i relaksu. Nowa Huta stała się domem dla tysięcy ludzi z całej Polski, którzy przyjeżdżali tu szukając lepszego jutra. "Nowohucka telenowela" jest właśnie opowieścią o tych ludziach. O ich planach i marzeniach. Życiu w "perfekcyjnie" zaplanowanym mieście.  To już drugie wydanie książki - pierwsze ukazało się w 2009 roku. Wydaną w maju 2019 roku publikację, uzupełnione o sześć nowych reportaży.

Rena Radłowska, dziennikarka krakowskiego oddziału Gazety Wyborczej, od dwudziestu lat mieszka w Nowej Hucie. Wysłuchała i spisała opowieści kilkunastu osób - przodowników pracy, lokalnych działaczy i zwykłych mieszkańców. Powstały czułe, bardzo intymne reportaże m.in. o panu Zbyszku, który nigdy nie chciał odwiedzić Krakowa, pani Elżbiecie która stary, drewniany dom "przeniosła" w inne miejsce i Panu Franciszku, który obiecał wybudować ukochanej Zosi dom z prawdziwego zdarzenia. Na końcu każdego reportażu, umieszczono "zakończenie" - krótką informację o tym, jak potoczyło się życie bohatera.

Pierwsze wydanie „Nowohuckiej telenoweli” ukazało się w2009 roku iskładało się zkilkunastu tekstów – opowieści naiwnych, jeszcze pełnych nadziei, zachwytu idobrych wspomnień, wiary wwieczność, socjalizm (tego nikt się nie wypierał). Tacy byli bohaterowie pierwszego wydania. Drugie uzupełnione jest osześć nowych tekstów, minireportaży, niby ztej samej przestrzeni, ale emocjonalnie cięższych. Tu jest już samotność, starość, odchodzenie; czas, azarazem brak czasu. Umiera pokolenie junaków, którzy budowali Nową Hutę, nowe rodzi się albo dorasta. Już zagląda do tych pustych mieszkań po junakach, już się wnich urządza, przegląda whistorii sprzed siedemdziesięciu lat. Umierają właściciele miasta, przychodzą mieszkańcy.

- Renata Radłowska

"Nowohucka telenowela" to książka wyjątkowa. Ciepła, mądra i skłaniająca do myślenia. Autorka pięknie dobiera słowa, w bardzo plastyczny sposób opisując historie mieszkańców "miasta idealnego".

Polecamy!

------

Tytuł: Nowohucka telenowela
Autor: Renata Radłowska
Wydawnictwo: Czarne
Premiera (II wydanie): 22 maja 2019
Cena okładkowa: 39,90 zł

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Parterowy dom w Lędzinach [PROJEKT]
Parterowy dom w Lędzinach [PROJEKT]
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie…

Skomentuj:

Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej