Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

CUT House - oryginalny dom jednorodzinny w centrum Krakowa

mat. architektów/red. WG

CUT House to nowa realizacja biura projektowego KUMSTUDIO Łukasz Skorek. Nowoczesny, oryginalny dom jednorodzinny stanął w centrum Krakowa, w dość intensywnej miejskiej zabudowie.

CUT House w Krakowie. Proj. KUMSTUDIO Łukasz Skorek
CUT House w Krakowie. Proj. KUMSTUDIO Łukasz Skorek
Fot. mat. KUMSTUDIO Łukasz Skorek

Zaprojektowany przez KUMSTUDIO Łukasz SkorekCUT House składa się jakby z trzech brył - przesuniętych względem siebie ciężkich prostopadłościanów, wiszących jeden nad drugim. Dom obłożono solidnymi, ale subtelnymi betonowymi płytami w dwóch odcieniach, o szorstkiej fakturze, podkreślonymi celowo rozmieszczonymi przeszkleniami. Kolor, faktura i struktura, rakowego betonu będzie naturalnie się zmieniać i starzeć. Między płytami zaprojektowano linearne przecięcia pionowym światłem.

Funkcje mieszkalne przeniesiono na wyższe poziomy budynku, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na otwartą, często zieloną przestrzeń i koron drzew. To rozwiązanie pozwoliło również odseparować mieszkańców CUT House od sąsiedztwa. Powstało jasne, wnętrze, prześwietlone światłem na wskroś z każdej strony.

Charakterystycznym elementem projektu jest przestrzeń otwartego salonu, będącego centralnym punktem domu jednorodzinnego. Rozmieszczone przeszklenia łapią i odbijają światło naturalne, przeplatające się promieniami przenikającymi z płaszczyzn fasad zewnętrznych. Powstaje złożona i zaskakująca gra świateł.

Wszystkie przestrzenie CUT House, zewnętrzne jak i wewnętrzne są ze sobą silnie powiązane. Kompozycja szorstkich szarych ścian, gładkiego strumienia światła oraz ciepłego drewna tworzy architekturę, wyróżniającą się wśród otaczającej zabudowy. Dzięki wszystkim tym zabiegom uzyskano pożądaną wyrazistość trójwymiarowej formy i „skóry” domu jednorodzinnego.

---

CUT House

Projekt: KUMSTUDIO Łukasz Skorek
Powierzchnia użytkowa: 580m2
Kubatura: 1920m3
Data projektu: 2016-2017
Data realizacji: 2018-2020

Skomentuj:

CUT House - oryginalny dom jednorodzinny w centrum Krakowa