Dom U-kierunkowany - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI
Dom U-kierunkowany znajduje się pod Warszawą, na wyjątkowej działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Jego powierzchnia to 280 metrów kwadratowych.

Puszcza, na którą otwiera się budynek, jest położona po północno-zachodniej stronie działki, co - biorąc pod uwagę założenia projektu - oznaczałoby, że dostęp do wschodniego i południowego światła zostałby odcięty dla części dziennej. Rozwiązano ten problem dzięki umieszczeniu okien w górnej części ścian. Przebywając wewnątrz można odnieść wrażenie, że otacza nas wyłącznie natura, jednocześnie pomieszczenia są jasne, ponieważ promienie słońca wpadają do nich przez cały dzień. W salonie zachwyca widok na zieleń za sprawą przeszklenia sięgającego na wysokość 1,5 kondygnacji.
Bryła domu składa się z dwóch przenikających się części, które dodatkowo odróżniają kolory elewacji - ciemny na parterze i jasny na piętrze. Wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego "wyciągnięcie" ku górze nie było jednak spowodowane chęcią wydłużenia ścian, a podwyższenia dachu i wpuszczenia do środka światła - stworzenia jasnej, wysokiej przestrzeni. Strefa nocna zamyka się w bryle piętra, która nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, skierowane na wschód i południe, posiadają standardowe okna. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została ściana szklana sięgająca sufitu pod skośnym dachem.
Zgodnie z wytycznymi inwestora architekci mieli stworzyć na piętrze przestronne wnętrza, bez zamykania ich płaskim sufitem. Jednak niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka, nie potrzebują aż takich wysokości, dlatego zaprojektowano nierówne, nietypowe połacie dachowe. Dzięki temu w jednej części sufit jest niżej, a w drugiej wyżej - w łazience nisko, a w sypialni bardzo wysoko.
















- Więcej o:
Finał zabudowy Wyspy Spichrzów: konstrukcje zostały dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Jakie rozwiązania zastosowano?
IKEA zaprezentowała nową kolekcję STOCKHOLM 2025. Zrobili to świetnie!
Otl Aicher. Jego piktogramy z Olimpiady w Monachium w 1972 roku zna cały świat
Eastern Blocks II - kontynuacja fotograficznej podróży przez betonowe osiedla byłego bloku wschodniego [BRYŁA CZYTA]
Krakowska Strefa Czystego Transportu została wyróżniona w globalnym raporcie. Co muszą wziąć pod uwagę miasta podczas wprowadzania stref?
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL