Dom U-kierunkowany - projekt pracowni Z3Z ARCHITEKCI
Dom U-kierunkowany znajduje się pod Warszawą, na wyjątkowej działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Jego powierzchnia to 280 metrów kwadratowych.
Puszcza, na którą otwiera się budynek, jest położona po północno-zachodniej stronie działki, co - biorąc pod uwagę założenia projektu - oznaczałoby, że dostęp do wschodniego i południowego światła zostałby odcięty dla części dziennej. Rozwiązano ten problem dzięki umieszczeniu okien w górnej części ścian. Przebywając wewnątrz można odnieść wrażenie, że otacza nas wyłącznie natura, jednocześnie pomieszczenia są jasne, ponieważ promienie słońca wpadają do nich przez cały dzień. W salonie zachwyca widok na zieleń za sprawą przeszklenia sięgającego na wysokość 1,5 kondygnacji.
Bryła domu składa się z dwóch przenikających się części, które dodatkowo odróżniają kolory elewacji - ciemny na parterze i jasny na piętrze. Wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego "wyciągnięcie" ku górze nie było jednak spowodowane chęcią wydłużenia ścian, a podwyższenia dachu i wpuszczenia do środka światła - stworzenia jasnej, wysokiej przestrzeni. Strefa nocna zamyka się w bryle piętra, która nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, skierowane na wschód i południe, posiadają standardowe okna. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została ściana szklana sięgająca sufitu pod skośnym dachem.
Zgodnie z wytycznymi inwestora architekci mieli stworzyć na piętrze przestronne wnętrza, bez zamykania ich płaskim sufitem. Jednak niektóre pomieszczenia, takie jak łazienka, nie potrzebują aż takich wysokości, dlatego zaprojektowano nierówne, nietypowe połacie dachowe. Dzięki temu w jednej części sufit jest niżej, a w drugiej wyżej - w łazience nisko, a w sypialni bardzo wysoko.
- Więcej o:
Nowa siedziba Makro Cash and Carry Polska w Warszawie. Wnętrza to projekt Concept Space
Znany deweloper każdego roku stworzy ogólnodostępne tereny zielone w czterech miastach. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 6 mln zł
Biuro Copernic z... kontenerem morskim i ogromną rzeźbą Kopernika
Autorski system informacji wizualnej muzeum - Fabryka Czekolady E. Wedel. Inspiracją było pudełko czekoladek
Polacy wyprodukowali krzesła na areny paryskiej olimpiady. Ich projektanci tłumaczą dlaczego od lat sprawdzają się na stadionach całego świata
Boom na inwestycje mixed-use w Polsce. Co wpływa na ich rosnące znaczenie dla aglomeracji?
To koniec słynnej księgarni "Warszawianka" przy Placu Bankowym w Warszawie. Będzie tu Empik
Jak wyglądały prace nad zielonym dachem Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie?