Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom weselny Lubaszka - nowoczesne tło dla tradycji

Redakcja/mat. prasowe

Niemal każdy z nas miał okazję być na typowym, polskim weselu. Na przestrzeni lat uległy zmianie potrzeby pary młodej oraz jej gości w tym ważnym dniu. Nadal oczekujemy dobrej zabawy i wspomnień, które zostaną z nami na całe lata, nauczyliśmy się jednak przy okazji oczekiwać czegoś więcej. Strażackie świetlice i ciasne sale, które dawno nie były remontowane, nikogo już dzisiaj nie zadowolą. Organizując przyjęcie dla rodziny i przyjaciół, szukamy domu weselnego, który oferuje atrakcyjną wizualnie przestrzeń oraz wyjątkową atmosferę. A jeśli taki obiekt jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, czy może być coś lepszego?

Dom weselny blisko natury

Budynek weselno-eventowy o nazwie „Lubaszka” znajduje się na terenie Puszczy Sandomierskiej. Powstał jako część kompleksu hotelowego Rado Resort w Woli Chorzelowskiej, który otaczają lasy sosnowe i bory mieszane. To malownicze sąsiedztwo stało się punktem wyjścia do stworzenia koncepcji obiektu otwartego na naturę, która będzie pięknym tłem dla odbywających się w nim uroczystości, a jednocześnie zapewni gościom przyjemność obcowania ze środowiskiem naturalnym. Między drzewami można odpocząć lepiej niż w jakimkolwiek innym miejscu, ukoić zmysły i czerpać pozytywną energię.

Nawiązanie do otoczenia

Nie sposób nie zauważyć, że obiekt ten przypomina stodołę. Jest nowoczesny i wykończony w modnym w ostatnich latach stylu, mimo to skojarzenia narzucają się same. Towarzystwo otaczających go lasów sprawia, że wrażenie to jeszcze bardziej przybiera na sile. Mogłoby się nawet wydawać, że budynek stoi w tym miejscu od wielu dziesięcioleci. Na elewacjach wykorzystano drewno - to modrzew syberyjski, który pięknie dekoruje tę minimalistyczną koncepcję. Z jednej strony mamy zatem do czynienia z obiektem nowoczesnym i funkcjonalnym, z drugiej - z niemal biesiadnym charakterem, który sprzyja dobrej zabawie i w pewien sposób nawiązuje do tradycji.

Przekonanie Inwestorów do naszej wizji nie jest sukcesem. Sukcesem jest, kiedy Inwestorzy po zakończonej inwestycji nie mogą wyobrazić sobie, że obiektu mogłoby nie być lub mógłby wyglądać inaczej.

 

arch. Tomasz Janiec, MEEKO Architekci.

Wielkoformatowe przeszklenia

Wesele to wyjątkowy dzień, w którym młodzi małżonkowi chcą podzielić się swoją radością z całym światem. Można zatem powiedzieć, że symbolem tego otwarcia na świat są duże powierzchnie przeszkleń, jednocześnie nadające bryle budynku lekkości. Zastosowanie tego zabiegu projektowego miało też na celu wprowadzenie pewnych funkcjonalności. W ciągu dnia mamy dzięki temu doskonale doświetloną salę biesiadną, wieczorem zaś sztuczne oświetlenie wnętrza zapewnia je częściowo przestrzeni na zewnątrz, gdzie goście również mogą przyjemnie spędzić czas przy jednym ze stolików. Ponadto przeszklenia w sposób intuicyjny prowadzą do poszczególnych części budynku, a ze środka zapewniają piękny widok na okoliczną przyrodę.

Wielozadaniowy budynek na każdą okazję

Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany w formie 4 połączonych ze sobą "stodół", przy czym każda ma inny rozmiar. Wszystkie zostały przykryte dwuspadowymi dachami wykończonymi blachą na rąbek. Połączono je ze sobą w dosyć łagodny sposób za pomocą płaskiego stropodachu. Aby zaakcentować główne wejścia do kompleksu, autorzy projektu wykorzystali ciemniejsze wykończenie elewacji. Podkreśla ono wcięcia w bryle budynku, które tworzą podcienie zapewniające w razie potrzeby ochronę przed deszczem osobom stojącym na zewnątrz. Najważniejsza funkcjonalność tego budynku została zrealizowana w obrębie największej części - mieści się tam sala bankietowa. W razie potrzeby można ją podzielić na dwie części, zatem uda się w niej zorganizować zarówno dużą, jak i mniejszą imprezę - lub nawet dwie mniejsze. Ponadto w obiekcie znalazły się: szatnie, zespoły toalet, dwa przestronne lobby, sala zabaw dla dzieci, zaplecze gastronomiczne na potrzeby obsługi sali bankietowej, bar całoroczny oraz grill-bar zewnętrzny. Jakby tego było mało, na zewnątrz zaprojektowano tarasy wypoczynkowe oraz dodatkowy plac zabaw dla dzieci. Jak widać, rodzice przybywający z małymi dziećmi nie muszą się martwić o zapewnienie swoim pociechom odpowiedniej rozrywki. Sala weselna jest w stanie pomieścić do 300 osób w ramach jednej uroczystości.

Lubaszka jest miejscem, które ma żyć przez cały rok, niezależnie od dnia tygodnia, czy godziny. To doskonałe miejsce nie tylko na wesele, ale także szkolenie, zabawę z dziećmi lub randkę za miastem.

arch. Kamila Fijałkowska-Janiec, MEEKO Architekci

Sala bankietowa niczym las w lesie

Wnętrza, podobnie jak elewacje, zaprojektowano w taki sposób, aby nawiązywały do natury i podkreślały jej bliskie sąsiedztwo. W głównej sali wyeksponowano imponujących rozmiarów więźbę dachową, którą wykonano w technologii drewna klejonego. Stanowi ona idealne tło dla roślinnych girland, którymi pomieszczenie jest ozdabiane na różne okazje - i pięknie się z nimi komponuje. Unikalną i kameralną atmosferę uzyskano dzięki wprowadzeniu połączenia kamiennych i drewnianych wykończeń z dużymi przeszkleniami, za którymi rozpościera się las. Meble z litego drewna i metalu, ręcznie formowane kafelki na ścianach oraz industrialne oświetlenie to detale, które goście obiektu mogą odkrywać raz za razem w trakcie zabawy. Przeznaczeniem budynku nie jest wyłącznie organizacja wesel, choć jest on najczęściej wynajmowany właśnie w tym celu. Odbywają się tutaj również różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, szkolenia i eventy firmowe. To doskonałe miejsce do zabawy i relaksu, a praca w tak pięknym otoczeniu staje się przyjemnością.

Zespół autorski: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec/MEEKO Architekci

Współpraca autorska: Monika Piguła, Damian Maj/MEEKO Architekci

Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy

Lokalizacja: Wola Chorzelowska, Gmina Mielec, Polska

Powierzchnia działki: 4 900 m2; Powierzchnia użytkowa: 1 150 m2;

Projekt i realizacja: 2019-2020

Fotografie: Maciej Jeżyk/ONI STUDIO

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom weselny Lubaszka - nowoczesne tło dla tradycji