Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy Sąsiedzkie pod Warszawą - proste i skromne ale z charakterem

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Architekci z warszawskiej pracowni Exexe - Ligia Krajewska i Jakub Pstraś, zaprojektowali kameralne osiedle domów jednorodzinnych pod Warszawą.

Domy Sąsiedzkie pod Warszawą. Proj. Exexe
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą. Proj. Exexe
Wiz. Sebastian Grochowski

Cztery budynki - tzw. bliźniaki, zlokalizowane będą pomiędzy gęstą zabudową sąsiednich działek. Wyzwaniem dla architektów z pracowni Exexe było rozplanowanie obiektów tak, by mieszkańcy każdego domu mogli cieszyć się prywatnością.

Bliźniaki zaprojektowano w oparciu o stałą zasadę: każdy segment posiada rzut w kształcie litery L i przekryty jest dachem o rzucie prostokątnym. Powstały charakterystyczne zadaszenia, zaznaczające strefy wejściowe i tarasy. Zadaszenia te jednocześnie wyznaczają przestrzenie prywatne. Budynki są dwukondygnacyjne, bez podpiwniczenia.

Domy Sąsiedzkie pod Warszawą. Proj. Exexe
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą. Proj. Exexe
Wiz. Sebastian Grochowski

Segmenty A i B usytuowane są w pierwszej linii zabudowy. Przylegają one całą długością do ściany zabudowy sąsiedniej. Oba budynki różnią się nieco programem funkcjonalnym oraz powierzchnią użytkową. Domy C i D zostały zaprojektowane jako segmenty powtarzalne. Wszystkie budynki mają wspólny dojazd, dojścia, strefę wejściową na teren oraz śmietniki i studnie.

Obie grupy budynków przekryte są dachami o kącie nachylenia połaci 20° wspólnie tworzącym geometrię dwuspadową - takie rozwiązania nawiązuje do otaczającej zabudowy. Budynki A i B posiadają kalenicę równoległą do krótszego boku działki, a C i D prostopadłą -dynamizuje to kompozycję projektowanego układu urbanistycznego i sprawia, że wszystkie budynki skierowane są elewacją szczytową w kierunku podjazdu.

Domy Sąsiedzkie będą proste i skromne, ale nie pozbawione charakteru. Dominować będzie biel obecna w wykończeniach ścian, dachu, balustrad i ogrodzeń. Materiałem wykończeniowym dachu i ścian będzie blacha aluminiowa na rąbek stojący, płynnie przechodząca na elewacje, a wnęk – biały tynk. Z chłodną, blaszaną elewacją kontrastować będzie drewniana stolarka w naturalnym, ciepłym kolorze.
---
Domy Sąsiedzkie
Kategoria: Mieszkalne
Status: Pozwolenie na Budowę
Klient: Prywatny
Powierzchnia: 400 m2
Lokalizacja: okolice Warszawy
Zespół: Ligia Krajewska, Jakub Pstraś
Wizualizacje: Sebastian Grochowski

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy Sąsiedzkie pod Warszawą - proste i skromne ale z charakterem