Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Fabryka na Wawrze - budynek jak pudełko

mat. prasowe
Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski

Na warszawskim Wawrze stanął budynek produkcyjno-magazynowy firmy KRADEX, który wyglądem nawiązuje do wytwarzanych w nim plastikowych form. Minimalistyczna bryła jest dziełem stołecznej pracowni 77STUDIO architektury.

Przedsiębiorstwo KRADEX jest znanym polskim producentem obudów z tworzyw sztucznych, głównie dla branży elektronicznej i elektrycznej. Jego nowa fabryka powstała właśnie przy ul. Minerskiej w Warszawie. Obiekt zachowuje swój przemysłowy charakter, a jednocześnie wpisuje w spokojne, zielone otoczenie Wawra. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się mieszana zabudowa domów jednorodzinnych, niewielkich zakładów usługowych, warsztatów i magazynów. Na tym tle zaprojektowany przez 77STUDIO architektury trzykondygnacyjny budynek wyróżnia się gabarytami oraz kubiczną formą.

Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski

- Jego jednorodny, czysty w formie kształt jest próbą uporządkowania przestrzeni i stworzenie ładu  tego fragmentu osiedla - mówi Paweł Naduk, właściciel 77STUDIO architektury w Warszawie. - Prosta, minimalistyczna bryła prostopadłościanu nawiązuje do specyfiki prowadzonej przez firmę działalności. Czyste w formie pudełko może przywoływać skojarzenie z wytwarzanymi w niej osłonami.

Monolit został podziurawiony nierównomiernie rozstawionymi, kwadratowymi oknami o różnych wielkościach. Ich rozmieszczenie bez wyraźnego rytmu sprawia, że oglądając budynek od zewnątrz nie dostrzegamy podziału na kondygnacje. Jednocześnie wielkość i lokalizacja otworów są ściśle uwarunkowane wymogami funkcjonalnymi pomieszczeń i ich doświetlenia.

- Skoro narzędziami pracy KRADEXU są przede wszystkim wtryskarki, frezarki i wyrzynarki, my też postanowiliśmy wytworzyć ten projekt, niczym w procesie produkcji taśmowej - opisuje architekt Paweł Naduk. - Po włożeniu funkcji do prostego pudełka wykonaliśmy perforacje, „domontowaliśmy” schody i „polakierowaliśmy” obudowę - dodaje.

Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski

W ten sposób klarowna w swojej prostocie bryła, pozbawiona ozdobników, ma urzekać harmonią proporcji i grą światła. Grafitowy, zgaszony kolor elewacji komponuje się z okoliczną zielenią, zmieniając delikatnie odcienie w zależności od pory dnia. Jedynym zewnętrznym elementem są betonowe schody ewakuacyjne. Nie zaburzają one jednak podstawowej formy budynku. Wyprowadzenie ich na zewnątrz pozwoliło na maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej hal produkcyjnych i magazynów. Temu założeniu podporządkowano również układ komunikacyjny wewnątrz budynku. Klatkę schodową i pomieszczenia pomocnicze usytuowano przy ścianie szczytowej. W ten sposób uzyskano w środku dużą, niczym nie ograniczoną, przestrzeń.

Projekt budynku wpisuje się we współczesne trendy ekologii i funkcjonalnego uniwersalizmu w architekturze. Jest tak pomyślany, żeby przez następne dekady mógł ewaluować wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb modyfikowalna jest m.in. jego powierzchnia produkcyjna. Jeżeli zajdzie potrzeba zwiększenia liczby wytwarzanych wyrobów, wówczas nowe maszyny mogą być ustawiane na wyższych, dostosowanych do tego kondygnacjach. Pozwalają na to przystosowane do ogromnych obciążeń stropy oraz bramy przemysłowe na każdym z pięter.

Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski

Budynek o powierzchni użytkowej przeszło 2 tys. m kw. pozyskuje energię z OZE. Zasilany jest panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Ciekawym rozwiązaniem jest odzyskiwanie ciepła generowanego przez maszyny. Za pomocą specjalnie zaprojektowanego systemu wentylacji ciepło z maszyn w hali produkcyjnej wykorzystywane jest do ogrzewania pozostałych pomieszczeń.

Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski
Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski
Fabryka na Wawrze jak zapakowana w pudełko - Fot. Piotr Krajewski
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Fabryka na Wawrze - budynek jak pudełko

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej