Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Future living. Duńskie miasta przyszłości - wystawa w PPNT Gdynia Centrum Designu

Redakcja Pressland/WG

Architekci i urbaniści stoją dziś przed wieloma wyzwaniami. Jak projektować miasta w sposób zrównoważony? Jak poradzić sobie z rosnącą liczbą ludności w miastach? Jak spełnić światowe cele redukcji emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stworzyć ramy dla dobrego życia i wspólnoty? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na wystawie "Future living. Duńskie miasta przyszłości", organizowanej w PPNT Gdynia Centrum Designu.

Isbjerget - nowoczesne osiedle w Aarhus
Isbjerget - nowoczesne osiedle w Aarhus
Fot. Mikkel Frost

Duńskie miasta od zawsze przodują w rankingach jakości życia. W całej Dani powstają ekologiczne osiedla, wielofunkcyjne budynki i bezpieczne ulice. Duńczycy pamiętają o ekologii, dbają o zrównoważony rozwój. Nie boją się eksperymentów.

Wystawa "Future Living. Duńskie miasta przyszłości" przygląda się wyzwaniom, przed którymi stoi obecnie świat, oraz nowym możliwościom budowania naszej wspólnej przyszłości w sposób zrównoważony, zarówno w Danii, jak i w innych krajach.

Ekspozycja koncentruje się na kilku z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ogłoszonych w ramach agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w której urbanizacja, klimat i jakość życia wskazane zostały jako jedne z najważniejszych globalnych wyzwań. Zrównoważone miasta i społeczności XXI stulecie zostało okrzyknięte wiekiem miast. Rozrastają się one w ogromnym tempie, a prognozy wskazują, że dwie trzecie ludności na świecie do 2050 roku będzie żyło na terenach gęsto zaludnionych. Jak wobec tego budować zrównoważone miasta, które są dobrze połączone z obszarami podmiejskimi i wiejskimi oraz naturą, dobrze funkcjonują społecznie, i w których odpady komunalne są bogactwem naturalnym?

Dokk1. Proj. SHL Architects
Dokk1. Proj. SHL Architects
Fot. mat. prasowe

Prognozuje się, że w 2050 roku będzie nas już 10 mld. Jednocześnie zmaleje populacja osób w wieku produkcyjnym. Jak zapewnić kontrolę chorób i opiekę zdrowotną dla coraz większej grupy, skoro będziemy dysponować coraz mniejszymi zasobami? Jakie kompetencje powinny zdobyć przyszłe pokolenia, aby umieć radzić sobie w przyszłości i stymulować zrównoważony rozwój społeczny? Świat stoi w obliczu wielkich wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, a adaptacja do nich staje się – w coraz większym stopniu – koniecznością.

Wystawa "Future living. Duńskie miasta przyszłości", organizowana przez PPNT Gdynia Centrum Designu, Duński Instytut Kultury, Teknik og Miljø/Aarhus Kommune i Rising, jest zachętą do dyskusji na temat naszej przyszłości. Zobaczymy na niej projekty architektoniczne i urbanistyczne (będące w trakcie realizacji lub już ukończone) z całej Danii. To okazja aby przyjrzeć się, jak Duńczycy podchodzą do kwestii odpowiedzialnego projektowania.

Wystawę "Future living. Duńskie miasta przyszłości"można oglądać od 8.11.2019 r. do 19.01.2020 r. w PPNT Gdynia (budynek IV | galeria F0.20, aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia).

Storkeengen. Proj. C.F. Møller Architects
Storkeengen. Proj. C.F. Møller Architects
Wiz. C.F. Møller Architects

Wernisaż odbędzie się 7.11.2019 roku o godz. 18:00. Przed wernisażem, o godzinie 17:00, w sali kinowej budynku III PPNT, odbędzie się wykład otwierający, poświęcony architekturze, „Future Architecture: Social Sustainability”, który poprowadzi Flemming Svendsen z duńskiej pracowni CEBRA. Z kolei 16.01.2020 o 18:00 w czasie wykładu zamykającego „Lepsze miasta” będzie można posłuchać dr Piotra Czyża i mgr inż. arch. Barbary Marchwickiej, którzy odniosą się do lokalnych zmian w miastach.

Zapraszamy serdecznie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Future living. Duńskie miasta przyszłości - wystawa w PPNT Gdynia Centrum Designu