Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hiszpańska architektura kobiet: spotkanie z Maríą Dolores Palacios Díaz z Soriano y Asociados

Mat. prasowe

W ramach cyklu „Hiszpańska architektura kobiet" Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza 18 czerwca o 18.00 na spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz, która opowie o swoich projektach stworzonych w biurze architektonicznym Soriano y Asociados. Należy do nich między innymi Pałac Euskalduna w Bilbao, wielokrotnie nagradzany budynek, będący symbolem transformacji miasta.

Palacio Euskalduna w Bilbao
Palacio Euskalduna w Bilbao
Fot. Forsberg / shutterstock

María Dolores Palacios Díaz jest absolwentką Escuela Técnica Superior de Arquitectura w Madrycie (1987) i doktorem architektury (2014). Łączy pracę w biurze architektonicznym Soriano y Asociados w Madrycie, które współzakładała w 1993 roku, z nauczaniem na Uniwersytecie Alfonsa X w Madrycie. Jest również redaktorką magazynu Fisuras de la cultura contemporánea (wraz z Federico Soriano). Jest autorką kilku książek o architekturze i artykułów, zasiadała w jury kilku konkursów architektonicznych i prowadziła warsztaty na licznych uniwersytetach w Ameryce Łacińskiej.

Spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz
Spotkanie z hiszpańską architektką Maríą Dolores Palacios Díaz
Fot. mat. prasowe

Biuro architektoniczne Soriano y Asociados w Madrycie, które prowadzi wraz z mężem Federico Soriano, stworzyło tak ważne projekty jak Pałac Euskalduna w Bilbao, za który otrzymało nagrodę Enric Miralles Architecture Prize w 2001 roku, a także nagrodę Apex Award dla „Najlepszego Centrum Kongresowego na świecie 2003". Do innych znanych projektów biura należą budynek rządu baskijskiego przy Plaza Bizkaia w Bilbao (2006) oraz Ecochimeneas w Madrycie (2010).

Obecnie pracują nad kilkoma projektami, do których należy Audytorium w Maladze, Balneario de la Fuente Santa w La Palma, Muzeum Picassa w Buitrago, Neocueva de Maltravieso w Cáceres, siedziba CEXMA (Extremadura Audiovisual Media Channel) w Méridzie i przestrzeń wystawiennicza Gogora w Bilbao. Te dwie ostatnie są już w budowie. Wszystkie te projekty wygrały publiczne konkursy architektoniczne.

Wykład Maríi Dolores Palacios Díaz odbędzie się w języku hiszpańskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Wstęp wolny. 18 czerwca godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hiszpańska architektura kobiet: spotkanie z Maríą Dolores Palacios Díaz z Soriano y Asociados