Jak wystylizować elewację z prostej blachy?
Prostota i minimalizm królują na rynku budowlanym od wielu lat i na razie nic nie wskazuje na to, że ktoś im tę władzę zabierze. Domy prezentują te same płaskie i nieskomplikowane dachy, najczęściej dwuspadowe, i trend ten tylko się umacnia w przestrzeni publicznej. Jednak prostota i skromność w kształcie dachu nie muszą wcale oznaczać nudy. Jednym z asów w naszym rękawie jest stal, która ożywi każde domostwo.
Kiedyś domy były budowane bardzo zdobnie i bogato, jednak nowoczesność zmieniła ten trend. Zamiast kompleksowych planów budowy, w pracowniach architektonicznych królują obecnie prostokąty i kwadraty, przykryte nieskomplikowanymi dachami jedno- czy dwuspadowymi. Takie domy mają kilka niezaprzeczalnych zalet. Po pierwsze łatwo je ogrzać. W dobie drogiej energii musimy ułatwiać sobie życie ograniczając koszty, a ogrzewanie wielkich i skomplikowanych domów jest nieefektywne. Jeśli jednak istnieje idealna do ogrzania bryła, to jak dopilnować, żeby wyróżniała się ona pośród innych brył na osiedlu? Jednym z rozwiązań jest użycie stali by ozdobić naszą elewację. Dzięki wielu formom jakie może przyjąć stal, mamy dość szeroki wybór stylu, w którym wykonamy taką elewację. Możemy wykonać tylko kilka elementów lub pokryć stalą większość elewacji, a w ten sposób w łatwy i szybki sposób wyróżnić swój dom spośród innych. Otwiera się przed nami duży wybór. Zdobienia możemy wykonać wykorzystując stal błyszczącą, stal z efektem delikatnego rdzewienia, czy nawet połączyć stal z innymi materiałami, by stworzyć niepowtarzalny kolaż.
W tym artykule dowiesz się:
- o zastosowaniu blach „pełnych” na elewacji;
- jak można wykorzystać blachy perforowane?
- czy stal to jedyny sposób pokrycia elewacji?
Blachy nieperforowane
Jednym z materiałów, który możemy wykorzystać do pokrycia ścian, jest blacha trapezowa, czyli taka o przekroju w kształcie trapezu. Niektórzy twierdzą, że jest to idealny materiał na pokrycie domu, bo nadaje mu wyjątkowy, ale miły dla oka charakter. W ofercie firmy Blachy Pruszyński możemy znaleźć różne warianty blach trapezowych – alucynkową, cynkową, powlekaną i powlekaną aluminium.
Innym wyborem, jaki możemy znaleźć w ofercie tego producenta, to blacha falista. Wybór ten podkreśli oryginalny charakter domu i może zarówno dodawać ekstrawagancji lub wizualnie uspokajać elewację (w zależności od wybranego profilu). Jeszcze inną opcją mogą być, wytworzone i wprowadzone na rynek przez firmę Blachy Pruszyński, kasetony elewacyjne. Są lekkie i wszechstronne, więc możemy pokryć nimi całe ściany, albo tylko ich fragmenty. Kasetony są dostępne w wielu kolorach i mogą tworzyć ciekawe, geometryczne wzory.
W bogatej ofercie Blachy Pruszyński, możemy również znaleźć panel na rąbek stojący. To materiał, którego użycie nie ogranicza się do dachów i może zostać użyty jako skuteczny i dobry materiał elewacyjny. Można nawet wykorzystać jego industrialny charakter i pokryć nim zarówno dach, jak i elewację, konstruując spójny charakter domu. Takie rozwiązanie jest popularne wśród projektów „domów - stodół”. Panele na rąbek mogą być układane zarówno poziomo, jak i pionowo.
Blachy perforowane
Blacha perforowana, nazywana również ażurową, to blacha, która posiada w sobie specjalnie wytworzone dziury. Takie blachy mogą różnić się między sobą wielkością i kształtem otworów. Blachy perforowane stosowane są najczęściej do odważnych, artystycznych projektów, ale odpowiednio zaimplementowane dodadzą powabu każdemu domowi. Do ich produkcji używa się głównie stali nierdzewnej, aluminium, czy stali ocynkowanej. Materiały te są wytrzymałe i nie zniszczą się podczas procesu perforacji. Blachy perforowane są źródłem do tworzenia nieskończonej liczby aranżacji. Firma Blachy Pruszyński zapewnia również pokrywanie takich blach warstwami ochronnymi, które ograniczają i spowalniają starzenie oraz niszczenie się materiału.
Aranżacje z wykorzystaniem stali
Blacha elewacyjna to szlachetny materiał. Nigdy nie wygląda nie na miejscu, nieważne czy użyta częściowo, czy gdy pokrywa całą ścianę. Jednak nie musi ona sama tworzyć naszą elewację. Ma potencjał do łączenia jej z innymi materiałami. Jednym z połączeń, w które można iść w ciemno to blacha z tynkiem, a najlepiej tynkiem w odcieniach szarości lub bieli. Innym popularnym wyborem jest łączenie jej z drewnianymi panelami. Takie połączenie przełamuje chłód blachy ciepłym odcieniem drewna nadając budynkowi bardziej „domowy” charakter. By nadać inwestycji charakter loftowy lub rustykalny, można połączyć blachę z czerwienią klinkieru. Zyskującym popularność rozwiązaniem jest również łączenie stali z betonem, czy kamieniem łupanym – piaskowcem lub wapieniem. W Internecie łatwo znajdziemy narzędzia do wizualizacji, które pomogą nam wyobrazić sobie efekt końcowy, a gdy potrzebujemy pewności i porady, wystarczy skontaktować się z architektem. Należy pamiętać, że wykończenie elewacji może być dość drogie, jeśli zdecydujemy się na ekstrawagancję, dlatego należy planować takie wydatki z wyprzedzeniem i konsultować się ze specjalistami.
- Więcej o:
Najnowsze trendy w budownictwie mieszkaniowym – co proponują deweloperzy w 2024 roku?
Z jakich materiałów powstają domy prefabrykowane?
Indywidualność i elegancja – wariacje stalowej elewacji
HIT dekoracji wnętrz – panele ryflowane
Czar elewacji z blachy
Czy wełna skalna nadaje się na elewację? Wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie okna PCV wybrać do sypialni?
Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?